banner39

Amerika'daki Örnek İslami Okul

ABD’nin Amherst eyaletindeki İslami okul, Müslümanların yanı sıra Hıristiyanlarından ilgisini çekiyor. Devlet okullarından daha başarılı eğitim veren okula ilgi her geçen gün artıyor. Okulda eğitim Arapça ve İngilizce olarak veriliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Amerika'daki Örnek İslami Okul

Selda Bayrak / İslam Dünyası

 

Amherst Camii’nin ikinci katında eğitim veren okulda öğrencilere, duvarlara asılan çeşitli mesajlar içeren resim ve listelerle, ilimin yanısıra sebat, arkadaşlık, dürüstlük, sevgi, cömertlik ve işbirliği gibi erdemler de aşılanıyor. Farklı etnik yapıya sahip öğrencileri ortak dinleri birleştiriyor. Bayan öğretmenleri ise tıpkı dördüncü ve üst sınıflardaki kız öğrenciler gibi başörtüsü takıyor. Müslüman okulunda katolik öğretmenler de eğitim veriyor. Ebeveynler ise çocuklarıyla birebir ilgilenilmesinden büyük memnuniyet duyuyor. Evrensel okul, bir müslüman ilkokulu ve batı New York’ta türünün tek örneği. Geçen 5 yılda, kapasitesini iki misli artırdı ve şu an yaklaşık 55 çocuğa, 5 yıl süreli anaokulu öncesi eğitimi veriyor. Öğrenciler, ortak din mirasını paylaşmalarına karşın, etnik yapıları itibariyle büyük ölçüde çeşitlilik gösteriyor. Somali, Yemen, Pakistan, Hindistan, Afrikan-Amerikan ve Lübnan’lı öğrencileri ortak din geçmişleri birleştiriyor. Okulda dersler Arapça ve İngilizce olarak veriliyor.

 

Bu okulda taciz yok

 

Katolik mezhebinden İslam’a dönüş yaparak Müslüman olan Okul Müdürü April Arman, kızının da kendisi gibi, dini eğitimin avantajlarından faydalanmasını istediğini, öte yandan birçok diğer müslüman ebeveyn gibi, çocuğunun müslüman olmayan sınıf arkadaşları tarafından tacize uğramasını istemediğini belirtiyor. Arman, Kızı Elena devlet okulunda birinci sınıfta okurken, bir sabah başörtüsünü giyerek sınıfa gitmek için ısrar ettiğinde, ona okul yönetimi tarafından hayır dendiğini ve sonrasında Elena’nın ağladığı zamanı anımsıyor. Arman, kızının sınıfta diğerlerinden ayrılmasını istemiyordu. Okulun ilk yönetim kurulu başkanlığı görevini yapan, kurucu üyelerinden ve aynı zamanda ebeveyn olan Canisius Koleji profesörü Halid Bibi, Müslüman çocukların, sınıf arkadaşları ve öğretmenleri tarafından terörist olarak çağırılması ve yaşıtları tarafından tacize uğraması gibi hadiseler yaşandığını duyduğunu belirterek "Amherst Camii’nin ikinci katında eğitim veren Evrensel Okul’da bu tarz hadiseler yaşanmıyor. Camii’nin ibadet bölümünde dördüncü ve beşinci sınıf öğrencileri, arkadaşlarına, ailelerine ve cemiyetlerine karşı yerine getirmeleri gereken sorumlulukları öğreniyor. Eğitmenler onlara, gönüllü çalışmanın önemini anlatıyor ve bütün öğrencilerden, herbiri cemiyetlerine katkıda bulunmalarını sağlayacak 3 yol içeren ödevler yapmalarını istiyorlar." dedi. Bibi ayrıca evebeynlerin de küçük sınıflardan ve çocuklarıyla birebir ilgilenilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.Devlet okullarından daha başarılı

 

Okul, eyaletin eğitim standartlarına uygun ve öğrencilere de, Williamsville Okul Bölgesi’ndeki yaşıtlarına uygulanan, aynı standart testler uygulanıyor ve okulun müdür yardımcısı Katy Ahmed’e göre, buradaki öğrenciler daha yüksek başarılar elde ediyor. Dördüncü ve beşinci kademe öğrencilerinin birlikte eğitim gördüğü bir sınıfa gözetmenlik görevi yapan ve bir Katalolik olan Nicholas Lobene da, düşündüğünden daha fazlasıyla karşılaştığını belirterek, öğrencilerinin bu derece zeki ve disiplinli olmasının kendisini büyük ölçüde etkilediğini söyledi. Lobene, ‘’Bir Müslüman okulunda Hristiyan bir öğretmen olmak asla bir problem değil, şu an burada gördüğümden çok daha farklı şeyler görmeyi bekliyordum, oysa yalnızca büyük bir aile gibi, herkes özen gösteriyor ve ekstra zamanlarda bile herkes birlikte vakit geçiriyor. 2000 yılında açılan okul, şu anda 3-4 yaş grubu öğrencilerine eğitim veren iki sınıfıyla onur duyuyor ve gelecek yıl altıncı seviyeye kadar ilerlemeyi planlıyor.

 
Kapasitesi artan okul, para toplamakta zorlanıyor

 

11 Eylül’den sonra hayırseverlerin, yasa’nın ‘teröristlerle’’ bağdaşlaştırabilmesi muhtemel bir Müslüman gruba para veriyor görüntüsü vermek istemedikleri için bir süreliğine okula bağışta bulunmaktan çekindikleri belirtiliyor. Okul müdürü Arman, profesyonel Müslaman cemiyetinin verdiği büyük desteğe karşın, şu an bile para toplamanın büyük çaba gerektirdiğini belirterek, ‘’Ailelerin çoğu, her bir öğrenci için yıllık 2,800 USD ders ücreti ödüyor. Fakat her öğrencinin eğitimi 4,500 USD’ye mal oluyor’’ dedi. Bununla beraber, okul büyümeye devam ediyor, camii’de eğitim için ayrılan bölüm artık yeterli olmuyor, öğrencilerin yakında taşınması gerekecek dedi. Anaokulu öncesi eğitim alan öğrencileri liseye kadar barındırabilecek bir bina yapılması planlanıyor.

 

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?