banner39

Amerika'dan Sözde İnsan Hakları Raporu

Afganistan, Irak ve Guantanamo’da işkence skandallarının sorumlusu olan Amerikan yönetimi, insan hakları raporu yayınladı..

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Amerika'dan Sözde İnsan Hakları Raporu

Raporda Türkiye’ye yönelik eleştiriler de yer alıyor. Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı raporu Condoleezza Rice açıkladı..

98 ülke ve bölgede yürütülen çalışmaların anlatıldığı "İnsan Haklarını ve Demokrasiyi Desteklemek: Amerika Birleşik Devletleri Raporu 2004-2005" Kongre'nin talimatıyla hazırlanıyor.

Bu rapor, geçen ay farklı ülkelerle ilgili yayımlanan yıllık olağan raporların devamı niteliğinde. Bakanlık raporunda, insan haklarına saygı göstermeleri konusunda sadece Çin ve Rusya'ya değil, Suudi Arabistan ve Pakistan gibi müttefik ülkelere de uygulanan baskının sürmesi gerektiği belirtilirken, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, raporla ilgili yaptığı sunuşta, ülkesinin özgürlüklere verdiği değeri anlattı.

Rice, "Kongre'nin emriyle hazırlana bu rapor, Amerika'nın tüm dünyada özgürlüklerin artması için yaptığı çalışmaları ayrıntılı şekilde anlatmaktadır. Rapor, insan haklarının ve demokrasinin gereklerinin tam olarak yerleşmediği ülkelerde bu prensiplerin yerleşmesi için yorulmadan çalıştığımızı göstermektedir" dedi.

Geride kalan yılın dünyada büyük değişimlere sahne olduğunu belirten Rice, ABD'nin de girişimiyle sağlanan ve 'demokrasinin ilk adımları' olarak nitelediği gelişmeleri şöyle sıraladı: "Afganistan, Filistin toprakları ve Irak'ta yapılan seçimler, Gürcistan, Ukrayna ve Lübnan'daki gelişmeler, çok uzun zamandır zulüm ve baskı altında yaşayan toplumlarda demokrasinin ilk adımlarının atılmasını sağlamıştır. Gelinen durum, özgür bireylerden oluşan toplumların, her bireye duyulan saygı temeli üzerine kurulması gerektiğini göstermiştir."

Bazı ülkelere demokrasinin tepeden inme yerleştirilmemesi gerektiği ve bazı toplumların buna hazır olmadığı yolundaki savları reddeden Rice, 'kendilerinin haklı, başkalarının haksız' olduğunu savundu. Condoleezza Rice, "Bazı ülkelerin, bazı toplumların özgürlüğe, kendi geleceklerini belirleme sorumluluğuna hazır olup olmadığını sorgulayanlar oldu. Sanki özgürlük ve insan hakları kazanılması gereken bir ödülmüş gibi... Biz bu 'şüphecilerin' görüşlerini reddettik. Tarih de bu tür savların temeli olmadığını gösteriyor. Tarih, halkın özgürlük arzusunun, baskıcı ve çürümüş rejimler tarafından bir süre bastırılabileceğini ancak eninde sonunda, bir özgürlük kıvılcımıyla kendi geleceklerini, özgürlüklerini elde etmek için ayaklanacaklarını gösterir" şeklinde konuştu.

Raporun Türkiye bölümü
Hazırlanan bu rapor, 98 ülke ve bölgeyi kapsıyor. Raporun bir bölümünde de, Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye'yle ilgili yürüttüğü çalışmalar anlatılıyor.
"Türkiye, çok partili bir sisteme ve Meclis tarafından seçilen, sınırlı yetkileri olan bir Cumhurbaşkanına sahip anayasal bir cumhuriyettir" sözleriyle başlayan Türkiye bölümünde, Amerika Birleşik Devletleri'nin, elçiliği ve diğer görevlileriyle, hükümet, sivil toplum kuruluşları ve bürokrasinin diğer unsurlarıyla yürüttüğü çalışmalar anlatılıyor.

Raporun ait olduğu dönemle ilgili olarak Türkiye konusunda öne çıkan ana başlıklar özetle şöyle:
"Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'de, başta 'polisin uygulamaları, yargı süreci, ifade özgürlüğü, siyasî etik, insan kaçakçılığı ve yaşadıkları yerlerden uzaklaştırılan kişilerin geri dönüşü' olmak üzere geniş bir alanda insan hakları konularına odaklanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri, işkence uygulayan polislerin yargılanması ve uygun şekilde cezalandırılmasının önemine dikkat çekmiştir. Bunun ardından Mart ve Eylül aylarında iki dava sonuçlanmıştır. Bunlardan birinde, 1991 yılından bu yana devam eden davada, Ankara'da bir mahkeme beş polis memurunu Birtan Altınbaş'ın gözaltında ölümü nedeniyle dörder yıl beşer ay hapis cezasına çarptırmıştır. Ancak bu karar, cezalar çok düşük bulunarak Yargıtay tarafından bozulmuştur. Birleşik Devletler, aynı şekilde, tüm dinî inançlar için özgürlüğün gerekliliğine vurgu yapmıştır. Amerika Birleşik Devletleri, Heybeliada'daki Ruhban okulunun açılması için Türk hükümetiyle en üst seviyede görüşmelerini sürdürmektedir."

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü