banner39

Amerikalılar Bağdat’ta nötron bombası kullandı

Saddam Hüseyin döneminde Cumhuriyet Muhafızları'nın komutanı olan Seyfeddin er- Ravi, ABD ordusunun 4 yıl önce Bağdat’ta Irak ordusuna karşı 9 ton nötron ve fosfor bombası kullandığı ileri sürdü.

Arşiv 09.04.2007, 09:46 09.04.2007, 09:48
Amerikalılar Bağdat’ta nötron bombası kullandı

 

Dünya Bülteni / Asım Sancaktar

 

Irak Cumhuriyet Muhafızları eski komutanı general Seyfeddin Er-Ravi, Amerikalılar"ın 2003 yılında Irak"ın işgalinde Bağdat havaalanını ele geçirirken 9 ton nötron ve fosfor bombası kullandıklarını öne sürdü.

 

Irak"ın işgalinin 4. yıldönümü nedeniyle El-Cezire kanalında bugün yayınlanacak bir programa konuşan Er-Ravi, Amerikan Ordusu"nun kullandığı nötron bombasının insanları öldürdüğünü ve bedenlerini tamamen yaktığını, fakat silahlara ve binalara zarar vermediğini söyledi.

 

Iraklı komutan, Amerikan Ordusu"nun havaalanı çevresindeki çatışmalarda ağırlığı 9 tona varan bombalar ve fosfor bombaları da kullandıklarını kaydetti.

 

Bağdat"ın işgalinin tamamlanmasından 4 gün önce gerçekleşen havaalanı saldırısında direnen Irak Ordusu"nun en seçkin askerleri olduğunu belirten Er-Ravi, bu askerlerin hepsinin hayatını kaybettiğini ve hiç birinin oradan kurtulamadığını söyledi.

 

Bağdat Havaalanı"nın ele geçirilmesi Irak"ın işgalinde önemli bir aşamayı oluşturmuş ve saldırıdan kurtulan olmadığı için Irak Ordusu"nun hızlı çöküşünün ayrıntıları sır olarak kalmıştı.

 

Kara harekatını hesaplamamıştık

 

Irak'ın devrildikten sonra idam edilen devlet başkanı Saddam Hüseyin döneminin elit güçlerine komuta eden er-Ravi, Bağdat'ın 9 Nisan 2003'te düşmesinin yıldönümü dolayısıyla uydudan yayın yapan Katar'ın El Cezire Televizyonu'na röportaj verdi.

Bağdat'ın düşmesinden beri ilk kez konuşan er-Ravi, Saddam Hüseyin'in ordusunun beklenenden çok çabuk hezimete uğramasını da açıklayarak, Irak komuta kademesinin savaş hazırlıklarını anlattı.

Ordunun, 9 Nisan 2003'te Bağdat'ın düşmesiyle son bulan İngiliz-ABD saldırılarının hem havadan hem de karadan eşzamanlı olmasını beklemediklerini anlatan er-Ravi, “Düşmanın, savaşın başlamasından 1 ya da 2 gün sonra kara harekatına girişeceğini öngörmedik, çünkü hava saldırılarının 1 aydan az sürmesini beklemiyorduk” dedi.


ABD ordusunun en çok arananlar listesinde yer alan er-Ravi, “Kara saldırısı hava saldırısıyla eşzamanlı oldu. Bu, beklemediğimiz bir durumdu” diye konuştu.

55 Iraklı'nın isminin yer aldığı oyun kağıtlarında “maça valesi” olarak 14. sırada yer alan ve başına 1 milyon dolar ödül konan er-Ravi ile röportajı nerede ve ne zaman yaptığı hakkında bilgi vermeyen El Cezire, röportajın ilk bölümünü daha önce yayımlamıştı.


Nötron bombası nedir?

 

Nötron bombası patladıktan sonra çevreye saçılan nötronlar, toprakta, metallerde, besinlerde vb. nötronları aktive etmektedir ve bu nötron aktivasyonu atom bombasına göre 10 kat daha fazladır.

 

Nötron aktivasyonu, cansız cisimlerin sekonder gama ışınları saçmasına neden olur. Böylece nötron bombası hem nötron ışınlarına, hem de gama ışınlarına bağlı tahribat yapmaktadır.

 

Nötronlar çarptıkları cisimleri gama ışınları saçar hale getirdiğinden, nötron bombası atıldıktan sonra her cisim bir mini-bomba halini alarak gama ışınları saçmaya başlar.

 

Atom bombası 5 mil çapındaki bir alanda canlı ve cansız herşeyi yokeder ve 1 mil çapındaki bir alanda öldürücü radyoaktivite bırakır. Nötron bombası ise ½ mil çapındaki bir alanda patlama ve sıcaklık etkisi ile herşeyi yoketmektedir.

 

Nötron bombası, 1.5 mil çapındaki bir alanda ise saçtığı nötron ışınları ile tüm canlıları öldürmekte; fakat binalara, silahlara vb. Zarar vermemektedir. Böylece canlıları ölmüş bir alanda binalar, silahlara vb. el konulabilmektedir.

 

ADB, nötron bombasını ilk kez 1962 yılında Nevada çölünde denedi ve 1981 yılı Ağustos ayında ABD Başkanı çok miktarda nötron bombası yapmaya başladıklarını açıkladı.

 

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?