Amerikalı aydınlardan Obama'ya sert manifesto

Bir grup aydın, güvenlik politikası ile Irak ve Afganistan uygulamalarında Obama'nın Bush'tan farkı olmadığını söylüyor.

Amerikalı aydınlardan Obama'ya sert manifesto


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bazı Amerikalı sanatçı ve entelektüeller, Başkan Barack Obama’yı savaş suçuna ve insan hakları ihlallerine ortak olmakla suçladıkları bir ilanı bugün Amerikan basınında yayımladı.

Aralarında dilbilimci Noam Chomsky'nin ve aktör James Cromwell’in de bulunduğu iki bin imzalı ilanda, George W. Bush ve ardılı Barack Obama’nın resimleri, FBI’ın suçluları arama ilanlarındaki gibi yerleştirilerek "Suç suçtur, kimin işlediğinin pek önemi yoktur" ifadesi kullanıldı.

New York Review of Books’un bugünkü sayısında yayımlanan manifestoda, ABD’nin güvenlik politikası ve Irak ile Afganistan’da insan hakları konularında Obama, selefi Bush’a yakın bir yaklaşım sergilemekle suçlandı.

Metinde özellikle, 2008’de solcu entelektüellerin coşkulu desteğiyle seçilen Barack Obama, Yemen’de El Kaide ile işbirliği yaptığından kuşkulanılan Amerikan vatandaşı Enver El Avlaki’nin öldürülmesine "yeşil ışık" yakmakla suçlandı.

Obama için "bir şekilde Bush’tan daha kötü" değerlendirmesi yapılan manifestoda, "Çünkü Obama, sadece kendi inancından kaynaklanan şüpheleri veya CIA’nın kuşkuları doğrultusunda, terörist olduğundan şüphelenilen Amerikan vatandaşlarını ortadan kaldırma hakkı bulunduğunu savunuyor, Bush hiçbir zaman bu tip bir uygulamayı açıkça üstlenmedi" ifadesine yer verildi.

Manifesto, internette de imzaya açıldı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 17:34
banner53
YORUM EKLE

banner39