banner39

Amerikalı Irak için kendini yaktı

Chicago'lu savaş karşıtı ünlü müzisyen iki ay önce Irak'taki katliamları protesto için kendini yakmış.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Amerikalı Irak için kendini yaktı

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

ABD'nin Chigago kentinde 3 Kasım’da kendini yakan bir kişinin, Irak Savaşı’nı protesto etmek amacıyla böyle bir eylem yaptığı ortaya çıktı. Medyadan kimliği gizlenen kişinin 58 yaşındaki Chigago’lu savaş karşıtı ünlü müzisyen Malachi Ritscher olduğu kaydedildi. Irak ve Afganistan’da Müslümanlara karşı yapılan katliam ve tecavüzleri protesto etmek için kendini yakan Ritscher’in ölümünün bilerek medyadan gizlendiği vurgulandı.

Müzisyen ve barış savunucusu Malachi Ritscher, -3 Kasım'da- sabahın yoğun saatlerinde, Chicago’nun merkezine yakın olan Kennedy otobanının kenarında kendini yaktığı belirtildi. Polis, Malachi’nin cesedinin yakınında, içinde bir kaset olan kamera ve "Öldümeyeceksin!" imzası bulmuş.

 


Malachi Ritscher Chigago'da savaşı protesto ederken... Taşıdığı dövizde "ABD'yi Barış'a Sürükleyin" yazısı yer alıyor.

Olay yerindeki notunun ve kasedinin yanında Malachi, eylemlerini ve motivasyonlarını anlatan uzun bir de mektup bırakmış. “Eğer bir ölüm, dünyaya ‘Size yaptıklarımızdan dolayı özür diliyorum. Ülkemin sebep olduğu karışıklık ve karmaşadan utanç duyuyorum.’ diyebilmek adına, en ufak da olsa herhangi bir şeyi telafi edebiliyorsa,” yazmış. “bu üzücü ve gereksiz ulusal trajedide bir hayatın daha verilmesi nedir ki?”

 Malachi, Amerika Birleşik Devletlerin Irak'a açtığı savaşın başlarında, binlerce kişinin protestoya katıldığı 20 Mart 2003’te yasadışı olarak tutuklanan yedi yüzden fazla barış protestocusunun arasındaydı. Ölümü, bugüne kadar basında çok küçük haberler ve ölümünü basit bir intihar ve sebebini o sabahki ‘normalden yavaş olan trafik’ olarak açıklayan yorumlarla yer aldı. Bıraktığı kasedin içeriği halka açıklanmadı.

 


Benzeri bir olay 1963 yılında gerçekleşmişti. Budist rahip Thich Quang Duc, Güney Vietnam Hükümeti'nin din adamlarına eziyet etmesini kendini yakarak protesto etti. Rahip yanarak ölürken hiç ses çıkarmadı ve kıpırdamadı

 

 

http://chicago.indymedia.org/newswire/display/74806/index.php

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Malachi_Ritscher

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?