banner39

Amerikalı iş adamı Talansky, Olmert'e kızgın

15 yılda Olmert'e yaklaşık 150 bin dolar verdiğini söyleyen Morris Talansky, bu sebeple mini-bar işinde sıkıntıya düştüğünü ileri sürdü.

Arşiv 28.05.2008, 18:55 28.05.2008, 19:01
Amerikalı iş adamı Talansky, Olmert'e kızgın

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

New Yorklu işadamı Morris Talansky, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'e deniz aşırı seyahat, New York otel ve siyasi kampanyalarını karşılaması için 150 bin dolar nakit, çek ve kredi verdiğini söyledi.

Kudüs'te 3 yargıçtan meydana gelen bir kurul önünde ifade veren Amerikalı iş adamı Talansky, verdiği para karşılığında Ehud Olmert'ten hiç bir şey almadığnıı belirtti.

McClatchy gazetesinin haberine göre, Talansky, İsrailli savcılara, Olmert'e yıllar içinde verdiği büyük meblağ yüzünden çok sıkıntı içinde olduğu fakat bir siyasetçi olarak Olmert'e saygı duyduğunu belirtti.

Talansky, "Nakit beni rahatsız etti. " dedi. 75 yaşındaki Talansky, Olmert'in 2006'da başbakan olmadan önce rüşvet kabul edip etmediği konusunda açılan siyasi yolsuzlukla ilgili soruşturmanın önemli figürü.

Olmert, suçlamaları reddetti. Ancak mahkeme tarafından suçlanması halinde görevinden istifa edeceğini söyledi. Talansky'nin ifadesine başvurulması ardından, Devlet Savcısı Moşe Lador, Olmert'e herhangi bir suçlamada bulunabilmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Salı günkü sorgulamayı yöneten Lador, "Bütün bu soruşturma bitmedi, daha ortalarındayız. Hiç bir karar verilmedi, hiç bir karar dahi düşünülmedi." dedi.

Olmert'in avukatı Talansky'nin yeminli sorgulamasının çarpıtıldığını ileri sürdü. Talansky kendisinin iyi niyetli bir iş adamı olduğunu ve bütün amacının Olmert'e yardım etmek olduğunu belirtti.

Olmert ile yüzleşmek ve kızgınlığını ifade etmek istediğini söyleyen Talansky, "Bir ülkeyi yönetmek, yüksek bir yetkili olmak için böyle bir ilişki kurmak bir yol değildir. Her zaman para alarak bu işler yapılmaz." dedi.

Olmert'e yıllarca nakit yardımında bulunduğunu söyleyen Talansky, İsrailli liderin iki tanınmış Amerikalı iş adamı ile görüşerek Talansky'nin zor durumda olan mini-bar işini konuştuğunu belirtti.

Devlet savcıları Talansky'nın 2005'te Olmert'in 4000 dolarlık otel parasını ödedikten 3 hafta sonra Ehud Olmert'in Talansky yararına Amerikalı kumarhane milyarderi Sheldon Adelson'a yazdığı bir mektubu sundu. Aynı sıralarda, Talansky'nin bir başka yatırımı için Şili savunma bakanına bir mektup yazdı. Talansky bu dönem dünyadaki ülkelere uydu yeri satmakla ilgileniyordu.

Olmert'in Şili'ye yazdığı mektuptan haberi olmadığını söyleyen Talansky, İsrailli liderin mini-bar işinde herhangi bir gelişmeye yol açmadığını söyledi. Karşılığında bir şey beklerek Olmert'e para vermediğini ısrarla belirten Talansky, "Kendime şöyle dedim. Bir iş için politikacıya gitme." diye konuştu.

Toplamda, Talansky'nın 15 yıl içinde Olmert'e nakit, çek ve borç olarak 150 bin dolar verdiği tahmin ediliyor. Bugüne kadar Olmert, kendisine borç diye verilenleri de ödemedi.

Talansky'nın ifadesine göre, bir keresinde Olmert İtalya'da tatile gitmek için 25 bin dolar borç istedi.

İsrail mahkemesi, bu hafta ABD'ye dönmeden önce ifadenin belgelenmesi için devlet savcılarına Talansky'nin sorgulanmasına izin verdi. Olmert'in avukatlarının ABD'li işadamını sorgulamaya hazırlanmak için zamana ihtiyaçları olduğunu söylemeleri üzerine Talansky, Temmuz'da İsrail'e tekrar dönmek için söz verdi.

Dün yapılan sorgulama 8 saat devam etti. Olmert'in avukatı Eli Zohar, Talansky'nın ifadesinin tamamlanmadığını söyleyerek "Temmuz'da geri dönecek ve o zaman bütün hikayeden nasıl bir resim elde edebileceğinizi göreceksiniz." dedi.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?