Amerikalı misyonerlerin çocuk hırsızlığı

Haitili savcılar, beşi erkek beşi kadın 10 Amerikalı'nın adam kaçırmak suçundan yargılanmasını istedi

Amerikalı misyonerlerin çocuk hırsızlığı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Haiti'de deprem sonrası 33 çocuğu ülke dışına çıkarmaya çalışan Amerikalı 10 misyoner, adam kaçırmakla suçlandı.

BBC'nin haberine göre, Haiti yetkilileri, Amerikalı misyonerlerle ilgili dosyanın olayı soruşturan yargıca gönderileceğini, bundan sonraki hukuki süreci de bu yargıcın belirleyeceğini söyledi.

Misyonerler, haklarında açılan dava başlayana dek üç ay gözetim altında tutulabilir.
Amerikalı misyonerlerden Laura Silsby, mahkeme binasına girişi sırasında gazetecilere, "Sonunda Tanrı'nın istediğinin olmasını, serbest bırakılmamızı umuyoruz" demişti.

Resmen suçlanmaları sonrası mahkemeden ayrılırken ise misyonerlerin bir bölümü başlarını örterek, dini bazı şarkılar söylediler.

Amerikalıları misyonerlerin hafta başında yapılması planlanan duruşmaları, tercüman eksikliği nedeniyle ertelenmişti.

Misyonlerlerin yargılanacakları davada da suçlu bulunmaları halinde uzun hapis cezalarına çarptırılabileceği kaydedildi.

"Çocuk hırsızları"

Haiti Adalet Bakanı Paul Denis, depremin ülkede adli kurumlara da büyük zarar vermesine karşın, misyonlerlerin ülkelerinde yargılanmaları gerektiğini belirtti.

Ancak sanıkların Haiti'de yargılanıp yargılanmayacakları net değil.

Haiti Başbakanı Jean-Max Bellerive ise Amerikalı misyonerleri "çocuk hırsızları" olarak nitelendirdi.

Jean-Max Bellerive bununla birlikte misyonlerin davasının şimdiden dikkat çektiğini söyledi ve onların sokaklarda acı çeken bir milyon Haitiliden daha fazla konuşulmasına tepki gösterdi.

Misyonerler geçen hafta Cuma günü Dominik Cumhuriyeti sınırında çocuklarla birlikte bulunmaları sonrası gözaltına alınmışlardı.

Amerikalılar, yaşları 2 ila 12 arasında değişen çocukları, Dominik Cumhuriyeti'nde bir yetimhaneye götürmeye çalıştıklarını belirtiyor.

Ancak bu çocuklardan bazılarının ana babalarının hayatta olduğu ortaya çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 14:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
semi
semi - 9 yıl Önce

yalancilar, o zaman niye GIZLI is yaparlar..?! yalancilar! bush da iraqa "tanri" emri diye girdi.. zalimler... sakiz yapmislar "tanri" adini.... zalimler! once depremi trigger ettiler, simdi de cocuk kaciriyorlar... bu kadari da fazla...!

banner39

banner36

banner37

banner35