banner39

Amerikalı Müslüman Kadınların Kadın Hakları Paneli

Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti Washington’da bir panelde buluşan Amerikalı Müslüman kadınlar, İslam’ın kadınlara erkeklerle eşit haklar verdiğini belirtti

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Amerikalı Müslüman Kadınların Kadın Hakları Paneli

Gülender Karabıyık

İslam Dünyası/Haber Merkezi

Amerikalı Müslüman kadınlar, medyanın da desteklediği genel kanının aksine, kendilerini İslam inancı taşıdıkları için dışlanmış hissetmediklerini çükü İslam dininin kadınlara yetki verdiğini söyledi.

The Journal of Islam in America adlı gazetenin kurucusu olan Raşide Muhammed’in katkılarıyla 11 Ağustos’ta gerçekleşen panelde Amerikalı Müslüman kadınların durumu ele alındı.Kuran’ın 1400 yıl önce nazil oluşuyla İslam dünyasında Müslüman kadınların anahtar rolü üstlendiklerini belirten Raşide Muhammed, “bazı Müslüman kadınlar politik arenada lider olarak boy gösterirken diğerleri de erkeklerle birlikte asker olarak çarpıştılar” dedi.

Kültürlerarası eğitim merkezi direktörü, Mısır kökenli Cihan el Cindi ise, Amerikalı Müslüman kadınların baskı altında tutulduklarına ilişkin yerleşik fikrin saçmalığına dikkat çekerek, “istediğimi yapmakta özgürüm, eşimden ayrı bir kariyerim var ve bu durumdan ikimiz de mutluyuz “ dedi.

El Cindi ayrıca, Amerikalı Müslüman kadınlarını yaşamlarını kendi özgür iradeleri ile seçtikleri değerler üzerine kurma hakkına sahip olduklarını ve Amerikan toplumunda eşit bireyler olarak yer alacaklarının belirtti.Chicago menşeili, ulusal baskı yapan haftalık Muslim Journal gazetesi editörü Ayşe Mustafa, Hz. Muhammed’in, kadınların erkeklerle eşit olduğuna inandığını belirtti. Ayşe Mustafa, Hz Muhammed’in “cennet annelerin ayakları altındadır” ve “kızlarınızdan ikisini eğitirseniz, dosdoğru cennete giderseniz” dediğini söyledi.

Boltimore çocuk mahkemesi hakimlerinden olan ve   din değiştirerek Müslümanlığı seçen Zekiye Mahasa ise, İslam dini ile tanışmasını “yeniden doğuş” olarak niteleyerek, tüm insanlığın Allah’ın iradesine teslim olması gerektiğini söyledi

İslam dinini benimsedikten sonra peçe takmaya başladığını söyleyen Mahasa, babasının bu seçiminden dolayı kariyerinin etkileneceğini düşünerek çok korktuğunu ama durumun hiç de endişelenildi gibi gelişmediğini söyledi. Mahasa, insanların onun kararına, kişiliğine ve inançlarına olan bağlılığına saygı duyduklarını ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?