banner39

Amerikalı Müslümanlar: Obama 'İslamofobi'yi de anlatmalı

Amerikan Müslüman koalisyonu, Obama'nın konuşmasından memnun olduklarını ve umutlandıklarını duyurdu.

Arşiv 07.04.2009, 12:10 07.04.2009, 12:53
Amerikalı Müslümanlar: Obama 'İslamofobi'yi de anlatmalı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan Sivil Haklar ve Seçimler Müslüman Gücü, ABD başkanı Barack  Obama'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yaptığı konuşmayı desteklerken, ABD'de İslamofobinin artması, FBI ve Amerikan Müslümanları arasındaki ilişkilerin bozulması gibi yerel meseleler hakkında da konuşma yapması çağrısında bulundu.
Amerikan Sivil Haklar ve Seçimler Müslüman Gücü (AMT), Amerika'daki  ulusal İslam örgütlerinin bir koalisyonu konumunda bulunuyor.

Washington'da Ulusal Basın Klubü'nde bir basın açıklaması yapan AMT, "Başkan Obama'nın sözlerini alkışlıyoruz. Bu sözlerin Amerika ve Müslüman dünya arasında ilişkilerin gelişeceğinin bir işareti olmasını umut ediyoruz. Başkan Obama haklı olarak ABD'nin İslam'la savaş halinde olmadığını ve hiçbir zaman savaşta olmayacağını söyledi. Bu posizyon her türlü fırsatın tekrar elde edilmesi için gerekli" dedi.

PR Newswire'ın bildirdiğine göre, Amerikan Müslüman koalisyonunun basın açıklamasında, "Başkanın Müslüman dünya ile daha iyi ilişkiler açıklamasının, bütün inanç sahiplerin reddettiği kenar ideolojinin geri sarılması için hayati öneme haiz olduğunu ayrıca kabul ediyoruz" denildi.

Başkan Obama'nın Amerikan Müslümanlarının katkılarını belirtmesini takdir ettiklerini belirten Amerikan Müslüman koalisyonu, "Birçok Amerikalının ailesinde Müslümanların bulunduğunu veya Müslüman bir nüfusun ülkede yaşadığını belirtmesini de tebrik ediyoruz" dedi.

Türkiye'nin bölgede kilit bir oyuncu olduğunu ve ABD'nin İran ve Suriye gibi ülkelere ulaşmasında ve Filistin-İsrail çatışmasına kapsamlı ve adil bir çözümün bulunmasına yardım edebilecek en iyi bir konumda olduğunu vurgulayan Amerikan Müslüman kuruluşu, Başkan Obama'nın Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olmasına destek vermesini de desteklediklerini belirtti.

Amerikan Müslüman koalisyonu, "Amerikan Müslüman toplumu Başkan Obama'nın yeni diyalog ve karşılıklı saygı politikası ülkemize, dünya barışı ve istikrarına hizmet edecek. Önceki tek taraflı ve çatışmacı politikalardan çok iyi olacak" ifadesini kullandı.

AMT temsilcileri, Barack Obama'nın bir de, ülkede İslamofobi davranışların artması, FBI ve Amerikan Müslümanları arasındaki ilişkilerin bozulması gibi yerel meseleler hakkında da konuşma yapmasını istedi.

banner53
Yorumlar (1)
serhat varol 12 yıl önce
amerika ve dünya obamayı türkiye'de tanıdı, ya da obama abd dahil bütün dünyaya kendisini türkiye üzerinde tanıttı ve böylece türkiye'nin dünya üzerindeki önemine böyle ayrıca vurguda bulundu.

obama ve erdoğan'ın ortak bir özelliği ikisi de cesur insanlar, inandıkları yolda insiyatif alarak gidebiliyorlar. fakat obama kendisini iyi yetiştirmiş veya iyi yetiştirilmiş donanımlı, erdoğan da çeşitli farklı açılardan öyle. ikisi birbirlerinden alacakları mesajlar vardır, türkiye ve abd bütün dünya huzur ve barışı mutluluğu için iyi bir ortak olabilirler. Evet. Yes.
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?