banner39

Amerikalılar Bagram'da 'çakma' mahkeme kurdu!

ABD'nin Afganistan'daki Guantanamosu Bagram cezaevinde, Amerikan ordusu "askeri mahkeme" kurdu, yargılamalar başladı

Arşiv 02.06.2010, 15:10 02.06.2010, 16:53
Amerikalılar Bagram'da 'çakma' mahkeme kurdu!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan'da ABD'nin 'terör zanlısı" ya da "militan" oldukları gerekçesiyle yüzlerce insanı yıllardır tuttuğu, korkunç işkence iddialarıyla gündeme gelen Bagram askeri üssündeki cezaevinde bir ilk yaşandı.

Tüm dünyanın gözlerinin İsrail'in uluslararası sularda bir yardım gemisindeki silahsız insanları öldürdüğü kanlı baskına çevrilmişken, ABD ordusu Bagram'da bir askeri mahkeme kurdu, bir Afgan baba ve üç oğlu "hakim" karşısına çıktı.

Varlığı uzun yıllar gizlenen ABD askeri hapishanesinde yaklaşık iki yıldır tutulan 60 yaşındaki Afgan çiftçi Bismullah, oğulları Misri Gül, Gazni ve Rahmi, beyaz badanalı küçük bir hapishane odasında kurulan mahkemede, özel bir bölmede tutuldu.
Dördü de gri hapishane tulumları giyerken, 60 yaşındaki babanın sakalları kınalı, oğulların gözlerine kan çökmüştü.

Mahkemeyi izleyen AFP muhabiri, üç Afgan yargıcın oturduğu mahkemede, mahpusların avukat hakkı olmadığını, savcının ABD ordusu tarafından hazırlanan iddianamenin sadece ilk ismini kullanan Afgan savcı tarafından okunduğunu anlattı.

Mahkeme, ABD Adalet Bakanlığının, "Bagram üssündeki mahkumların anayasal hakkı yoktur" kararını vermesinden kısa bir süre sonra yapıldı. ABD, Afganistan’ın "savaş bölgesi" olduğunu savunarak Bagram hava üssünde tutulan mahkumların anayasal hakları olmadığına karar vermişti.

1 Haziran günü Bagram'da mahkemeye çıkarılan Afgan baba ve oğulları, ABD askerlerine el bombası atmakla suçlanıyor. ABD ordusu, Host eyaletinde bulunan bazı el bombalarında ve Kaleşnikof silahlarda onların parmak izlerinin bulunduğunu iddia etti.

Mahkemede Afgan baba ve oğulların ana dili Peştun için bir tercüman yer almazken, salondaki gazeteciler ve izleyiciler için simultane İngilizce tercüme yapıldı.

Mahpuslar için atanan Afgan avukat, iki gün önce eline aldığı dava dosyasını okumaya fırsatı olmadığını ve bir çok Afgan'ın evinde silah bulundurmasının doğal olduğunu söyleyebildi.

Mahkeme, avukata daha fazla zaman verme ve bir Peştun tercüman bulma kararı ile, yeni bir duruşma tarihi belirlenmeden sona erdi.

Bir sonraki oturumda ne değişecek belli değil. ABD ordusu bir çok "delili", "gizli bilgi" olduğu gerekçesiyle mahkemeye vermiyor.

Üstelik, her ne kadar mahkemedeki yargıçlar, savcı ve avukat Afgan olsa da, mahpuslar hakkında son kararı ABD ordusu verecek.

banner53
Yorumlar (1)
YORUMCU 11 yıl önce
(Muhakeme ya da yargılama adı altında mahkeme kurmak suretiyle) tiyatroculuk oynayarak ta insanlara zulüm ve işkencenin nasıl yapılacağını gösteriyorlar. Daha anlamadık mı?
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?