banner39

Amerikalılar propaganda için camileri kullanıyor

El-Beyan, Amerikan askerlerinin Irak’ta camileri halkı direnişçilere karşı kışkırtma amacıyla kullandığını yazıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Amerikalılar propaganda için camileri kullanıyor

17 Şubat 2007 Cumartesi

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Amerikalılar propaganda için camileri kullanıyor

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesinin bugünkü sayısında, Amerikan askerlerinin Irak’ın El-Enbar eyaletindeki camileri halkı direnişçilere karşı kışkırtma amacıyla kullandığı bildiriliyor.

 

Haberde, işgal güçlerinin camilerin üzerine merkezi sisteme bağlı hoparlörler yerleştirdiği ve namaz saatlerinin dışında bu hoparlörlerden yerel yöneticilerin konuşmalarının, Iraklılarca sevilen müziklerin, Irak milli marşının ve güvenlik güçlerinin uyarılarının yayınlandığı yazıyor.

 

Haberde ayrıca, Ramadi’nin en tehlikeli bölgesindeki operasyonlardan sorumlu Amerikalı subayın “Bunlar dikkat çekici parçalar ve Irak halk müziğinde bunlardan çok var. Elimizde, bu parçaları dinlerken oynayan ve sevinçle havaya zıplayan çocukları gösteren Cd’ler var dediği bildiriliyor.

 

 

Yemen, Somali’de arabuluculuğa hazırlanıyor

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Medine gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Yemek Hükümeti’nin Somali’deki geçici hükümet ile İslami Mahkemeler Birliği arasında diyalog sağlanması için yoğun çaba sarfettiği belirtiliyor.

 

Haberde, Yemen Hükümeti’nin İslami Mahkemeler Birliği liderlerinden Yemen’in gösterdiği çabaya katıldıklarını bildiren bir açıklama beklediği ve geçici hükümetin ise bu çabalara olumlu cevap vereceğinin beklendiği yazıyor.

 

 

Uluslararası Göç Örgütü’nün Irak uyarısı

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü sayısında, BM Uluslararası Göç Örgütü’nün Irak’ta güvenlik sorunu çözülmezse ülke içi şiddetten kaçan göçmen sayısının bu yıl sonunda 2 milyon 400 bine ulaşabileceğini açıkladığı yazıyor.

 

Haberde, örgütün Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında sadece son üç haftada Irak’ın orta ve güney bölgelerinden 18 bin kişinin zorunlu olarak göç ettiği bildiriliyor.

 

Gazete ayrıca, Muktedâ Es-Sadr’ın İran’a kaçmış olma ihtimali üzerine yapılan tartışmaların dün de sürdüğünü, Şii liderin daha önce Sadr grubu tarafından ilan edildiğinin aksine Kufe Camii’nde Cuma namazını kıldırmadığı ve bunun da İran’da olma ihtimalini güçlendirdiğini kaydediyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesi ise, “İşgal ve fitne Iraklılar’ın beşte birini göçe zorluyor” başlığıyla verdiği haberde, BM  Uluslararası Göç Örgütü’nün güvenlik sorunu çözülmezse şiddetten kaçanların sayısının bu yıl sonunda 2 milyon 400 bine ulaşabileceğini açıkladığını, bunun Irak nüfusunun onda birini teşkil ettiğini ve yaklaşık iki milyon Iraklının da yurt dışına kaçtığını ve böylece Irak’ın beşte birinin göç etmiş olacağını yazıyor.

 

Haberde ayrıca, Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’nin telekonferans aracılığıyla ABD Başkanı George Bush ile görüştüğünü ve Bush’a Bağdat Planı’nın göz kamaştırıcı bir başarı sağladığını müjdelediği, Beyaz Saray’ın da bu haberi Kongre’de Demokratlara karşı kullandığı bildiriliyor.

 

 

Rice: Aşırılık ve itidal arasındaki savaşta Lübnan ön cephe

 

Lübnan’da yayınlanan En-Nehar gazetesinin bugünkü iki satırlık manşetinin birinci satırı şöyle: “Muhalefetin mahkemeye yaklaşımı Esed’in bugün Tahran’daki görüşmelerinden sonra belli olacak. İkinci satırda ise şu yazıyor: “Rice: Aşırılık ve itidal arasındaki savaşta Lübnan ön cephede yer alıyor”.

 

Haberde, Suriye Devlet Başkanı Beşşar El-Esed’in İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile yapacağı görüşmenin Lübnan’a nasıl yansıyacağını öğrenmek için gözlerin Tahran’a çevrildiği bildiriliyor.

 

Haberde, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın da dünkü konuşmasında uluslararası mahkeme konusu hariç her konuya değindiği ve mahkeme konusundan hiç bahsetmediği kaydediliyor.

 

Haberde ayrıca, Nasrallah’ın Beyrut’ta el konulan ve Lübnan Ordusu’na teslim edilen silah yüklü kamyonu kastederek, “Hiç kimsenin tek bir mermi bile gasp etmesini hoş görmeyeceğiz” dediği bildiriliyor.

 

 

Karikatür... Karikatür... Karikatür...

 

 

 

Ürdün’de yayınlanan El-Ğad gazetesinden... Yorumsuz...

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?