Amerikan askerleri deliriyor

ABD ordusu, cepheden dönen askerlere psikolojik yardım veriyor.

Amerikan askerleri deliriyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre, başta Irak ve Afganistan gibi işgal edilen bölgelerde görevini tamamladıktan sonra dönen ordu mensuplarının akıl sağlığını kaybetme sorunu yaşadıkları belirtildi.

Amerika'ya dönen askerlerin yüzde 61'inin akıl sağlığını kaybetme sorunlarıyla karşılaşması, Pentagon'u harekete geçirdi. Amerikan Savunma Bakanlığı, cepheden dönen askerleri psikolojik yardım almalarını teşvik eden yeni bir uygulama başlattı. Girişim Amerikan ordusundaki en büyük tabulardan birinin yıkılması olarak yorumlanıyor.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, silahlı kuvvetlerde bugüne kadar "kariyerin sona ermesi" olarak algılanan bu tabunun yıkılması için yeni kuralı açıklarken, askerlerin artık psikolojik tedavi gördüklerini açıklamak zorunda olmayacaklarını belirtti.

Gates, Teksas'ta savaş dönüşü post-travmatik stres tedavisi için açılan yeni merkez Fort Bliss'i ziyaretindeki açıklamasında, Savunma Bakanlığı'nın bu değişikliği kadın-erkek bütün üniformalılara tanıtmak ve cephede veya cephe dönüşünde askerlerin psikolojik yardım almaya teşvik etmek için sarf edilen çabalardan haberdar etmek istediklerini ifade etti.

Amerikan Psikiyatri Derneği'nin araştırmasına göre, ordu mensuplarının yüzde 61'i akıl sağlığı sorunlarıyla ilgili destek almanın kariyerlerinde olumsuz etki yapacağını düşünüyor.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2008, 13:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35