banner39

Amerikan dizisinde Hz.Peygambere hakaret

Amerikan yapımı South Park animasyon dizisi, dün yayınlanan 200. bölümünde Hz. Peygambere hakaret edildi...

Arşiv 16.04.2010, 09:39 16.04.2010, 16:55
Amerikan dizisinde Hz.Peygambere hakaret

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD yapımı South Park animasyon dizisi, dün yayınlanan 200. bölümünde çok tartışılacak bir konuya yer verdi. CHA'nın haberine göre, politik, sosyal ve güncel olayları eleştirel bir şekilde ele alan dizide, Hz. Muhammed'in yüzünün gösterilmemesiyle alakalı olarak İslam dünyasının hassasiyetiyle dalga geçildi. Sonra da peygamber efendimiz oyuncak ayı kostümü giydirilmiş şekilde yansıtıldı.

Sert tepkileri üzerine çekmesi beklenen konu, animasyon dizinin 14. sezonunun 5. bölümünde gerçekleşti. Bölümün hikayesi ise kısaca şöyle: Amerikalı ünlü oyuncu Tom Cruise, South Park kasabasında hakarete uğradığını iddia edip beraberindeki 200 ünlüyle dizi karakterlerine dava açar. Bunun üzerine Stan isimli karakter, Tom Cruise'dan özür diler.

Ancak Cruise, tek bir şartının olduğunu, Müslümanların peygamberini görmek istediğini, aksi takdirde davadan vazgeçmeyeceğini söyler.

Tom Cruise, ünlü arkadaşlarına, "Dünyada dalga geçilemeyecek tek kişi var, o da Muhammed, onun bu gücünü elinden almalıyız" der.

Kasaba halkının, dava açılmaması için sözde Hz. Muhammed'i kasabaya getirdikleri görülür. Ancak yüzünün görünmemesi gerektiğini, yoksa bombalanacaklarını iddia ederler. Bu nedenle Hz. Muhammed, oyuncak ayı kostümü içerisinde tasvir edilir.

Dizinin bir sonraki bölümünde de bu konuya devam edileceği belirtiliyor. Dizinin 200. bölümünü yayınlayan yerli ve yabancı video paylaşım sitelerinde, konuyla ilgili çok sayıda eleştirel yorum yapıldı.

Hz. Muhammed, daha önce de South Park'ta resmedilmişti. Danimarka'yı sarsan 'karikatür krizi'nin bir benzeri 2006'da South Park'ta yaşanmıştı. Dizide yer alan Hz. Musa, Hz. İsa, Hz. Muhammed karakterleri, Müslüman seyircilerin tepkisini çekmişti.
 

banner53
Yorumlar (3)
mmmmyasu 11 yıl önce
peygambere kurban olursunuz inş..
nur damla 11 yıl önce
Alemlerin efendisi(sav)hakaret etmek bütün islam alemine hakaret etmek demektir...Bu dizinin haddini bilmesi gerekir.Peygamberimiz alemleregönderilmiş bir rehberdir.Bu diziyi şiddetle kınıyorum!!!
Genc Cocuk 11 yıl önce
Ahiret gününde Resulümüzden SAV Şefaat İsteyince Bu Yaptıkları Aklına Gelsin
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?