banner15

Amerikan güvenlik heyeti Irak için Şam'da

Amerikan hükümeti, Suriye-Irak sınırından "militan" geçişini önlemek amacıyla görüşmeler yapmak üzere Şam'a bir güvenlik heyeti yolladı

Amerikan güvenlik heyeti Irak için Şam'da


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD ile Suriye arasında 'ısınan' ilişkilerin bir sinyali olarak gösterilen görüşme, Amerikan işgalindeki Irak ile Suriye arasındaki 'militan' geçişlerinin önlenmesini amaçlıyor.

Amerikan güvenlik heyetinin, Suriyeli yetkililere bu ülkeden Irak'a geçtikten sonra yakalanan militanların isimlerin oluşan bir liste ileteceği de öğrenildi.

Heyete Amerika'nın Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell'ın yardımcılığını yapan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Frederick Hoff başkanlık edecek.

Heyetin, İsrail ile Suriye arasındaki görüşmelerin yeniden başlatılması konusunu da gündeme getirecekleri kaydedildi.

Başkan Obama, Bush yönetimi sırasında gerginleşen Suriye'yle ilişkileri yeniden yumuşatmaya çalışıyor. Washington, Haziran ayında Mitchell'ın yaptığı görüşmenin ardından, 2005'ten bu yana Şam'a ilk kez büyükelçi göndereceğini duyurdu.

ABD MUHAMMED YUNUS İÇİN DEVREDE

Irak'ta yeni yönetim tarafından yasaklanmış Baas Partisi liderlerinden Muhammed Yunus'un Suriye'den iade talebini Suriye yönetimine iletmesi beklenen Amerikan güvenlik delegeleri Çarşamba öğleden sonra Şam'a varması bekleniyor.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 13:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35