Amerikan Heyeti Şam'da Halit Meşal ile görüştü

Hamas'ın siyasi şefi Meşal, Suriye'nin başkenti Şam'da ABD'li heyetle görüştü.

Amerikan Heyeti Şam'da Halit Meşal ile görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hamas Siyasi Birimi Başkanı Halit Meşal, Arap ülkelerinde daha önce görev yapmış bir grup diplomatın yönetimindeki Ulusal Çıkarlar Konseyi (Council for the National Interest) üyelerinden oluşan Amerikalı heyet ile bir araya geldi.

CNI Başkan Yardımcısı Amerikalı eski büyükelçi David Newton başkanlığında yedi kişiden oluşan heyet Meşal ile dün  Suriye’nin başkenti Şam’daki ofisinde görüştü.

Hamas Hareketi Basın Bürosu’nca yayınlanan açıklamaya göre, Amerikalı heyet Halit Meşal’den İsraille yaşanan çatışmanın çözümüyle ilgili Hamas’ın görüşünü dinledi. Açıklamada, Amerikalı heyete çözümün Filistin halkının başta Filistinli mültecilerin dönüş hakkı olmak üzere Filistin halkının tüm haklarına kavuşması olduğunun belirtildiği iddia edildi.

Açıklamada ayrıca, Hamas Hareketi’nin Gazze’ye uygulanan haksız ambargonun kaldırılması gerektiği konusundaki görüşünün anlatıldığı ve heyet üyelerinden bu doğrultuda gayret göstermelerinin talep edildiği, Amerikalı heyetin de Filistin halkının haklarına desteğini dile getirdiği ve Özgürlük Filosu gemilerine izin verilmesi çağrısında bulunduğu öne sürüldü.

Amerikalı heyetin Halit Meşal ile yaptığı görüşmenin Amerikan Ulusal Çıkarlar Konseyi’nin Filistin davasını yakından takip etmek üzere bölgeye düzenlediği geziler kapsamında gerçekleştiği, Konsey üyelerinin Amerika’daki Siyonist lobinin etkinliğine karşı oldukları ve Filistin davasını destekledikleri iddia edildi.
 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2010, 18:09
banner53
YORUM EKLE

banner39