banner39

Amerikan Kongresi'ne ikinci Müslüman geliyor

Okuduğu Mesnevi'den sonra Müslüman olan Amerikalı Andre Carson Kongre'ye girebilecek adaylar arasında yer alıyor.

Arşiv 14.02.2008, 17:36 14.02.2008, 18:30
Amerikan Kongresi'ne ikinci Müslüman geliyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin mesnevisini okuyarak Müslüman olan Andre Carson'un 11 Mart'ta yapılacak özel seçimle Amerikan Kongresi üyesi olması bekleniyor.

Amerikan Kongresi üyesi nenesi tarafından Baptist Hıristiyan olarak yetiştirilen Andre Carson ilerleyen yıllarda Müslüman olmaya karar verdi.

Şimdi, 15 Aralık'ta ölen nenesi yerine Kongre'de Indiapolis'i temsil etmek üzere Demokrat partiden aday oldu.

Demokrat partinin güçlü olduğu bölgede Carson'un seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

11 Mart'ta yapılacak özel seçimde Kongre üyeliği için Demokrat partiden aday olan Carson, Indiana'nın 7. Bölgesini temsil eden ninesi Julia'nın yerine gelmek istiyor.

Julia Carson, Aralık ayında akciğer kanserinden ölmüştü. Torunu, Julia'nın altıncı dönem görev süresini tamamlamayı planlıyor. Görev süresi bu yıl sonunda bitiyor.

ELLİSON'DAN SONRA İKİNCİ MÜSLÜMAN ÜYE

Andre Carson, Demokratların güçlü olduğu Indianapolis bölgesinde Cumhuriyetçi adayı geçebilirse, Demokrat Keith Ellison'dan sonra Kongre'ye seçilen ikinci Müslüman üye olacak.

33 yaşındaki Carson, Amerikalı Müslümanlar kendilerini kabul ettirebilmek için mücadele etmesine rağmen dini kimliğinin politika yönünden kendisine zarar vermediğini düşünüyor.

Pew Araştırma Merkezi ve Pew Din ve Toplum Hayatı Forumu geçen yazın yaptıkları araştırmada Amerikalıların yüzde 29'unun Müslüman Amerikalılar hakkında iyi görüşler sahibi olmadığını tespit etti. Ancak Carson, inancın meselelere bakışı etkilemeyeceğini savunarak kararlarını seçmenin ihtiyaçlarına göre vereceğini söyledi.

Siyahi olan Carson, "Benim için, din mozaiktir, beni bilgilendiriyor. Irk, din ve cinsiyet gözetmeksizin insanlara saygı duyulmalı. Bu temel üzerine gideceğim." dedi.

Carson'u, ninesi Baptist kilisesinde büyüttü ve şehir içindeki Katolik okula kayıt etti. Okulda papaz olmak istedi. Büyüdükçe İslam'a ilgi duymaya başladı. Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin mesnevisini ve Malcom X'in otobiyografisini okudu.

On yıldan önce Müslüman oldu ve Afrikalı Amerikan Sünni Müslümanların devam ettiği cami olan Nurullah İslam Merkezi'nde namaz kılmaya başladı.

Carson, "İslam'ın beni en çok etkileyen yönü evrensel görüşü oldu. Bütün inançlar evrenselliği öğretir. Fakat İslam'da, camiler, namazlar ve değişik ırklarda birlik, düzenlilik gördüm.

Julia Carson 15 Aralık'ta öldükten sonra, Luis Farakhan cenaze törenine katıldı. Andre Carson'un yerel bazı önde gelen siyasi muhalifleri, tartışmalı İslam Ulusu lideri Farakhan ile bağları olduğunu ileri sürüyorlar.

Farakhan ile tanışıklılığını kabul eden Carson, ancak namaz kıldığı caminin İslam Ulusu grubu ile bir bağlantısının olmadığını belirtti. Uyuşturucu ile mücadele gibi grubun sadece bazı çalışmalarını tasvip ettiğini söyledi.

Merkezi Washington'da bulunan Amerikan İslam İlişkileri Konseyi Başkanı Corey Saylor, Ellison'un 2006'de Kongre'ye seçilmesinin Amerikalı Müslümanlar için büyük bir aşama olduğunu belirterek "11 Eylül'den sonra toplumda bir Müslüman'ın seçilmesinin çok zor olacağı görüşü oluştu. Ulusal politika sahnesine Ellison ve Carson gibi Afrikalı Amerikalıların yanısıra göçmen Müslümanların da gelebileceğini düşünüyorum. Asya ve Afrika'dan gelen Müslümanların oğulları ve kızları politika konusunda enerji dolulular ve kampanyalarda çalışıyorlar." dedi.

Amerikalı Müslümanların politika çalışmalarına yoğun bir şekilde katıldıklarını söyleyen Corey Saylor, Müslümanların beş veya on yıl içinde önemli mevkilere geleceği tahmininde bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?