banner39

'Amerikan Kültürü Dünyayı Sarıyor'

New York Times, dünyada birçok insanın ABD dış politikasını reddetmesine rağmen Amerikan flimlerini, televizyon programlarını izlediği hatta İranlıların çanak antenlerle Amerikan televizyonlarını seyrettiğini yazdı. Gazete, soğuş savaş kültür diplomasinin

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Amerikan Kültürü Dünyayı Sarıyor'

The New York Times gazetesi, dünyada birçok kişinin ABD dış politikasını eleştirmesine rağmen Amerikan filmlerini, televizyon programlarını seyrettiğini, Amerikan müziklerini dinlediğini ve hatta İranlıların uydu antenler vasıtasıyla Amerikan televizyonlarını izlediğini yazarak dünya halklarının Amerikan kültürünü büyük bir iştahla tükettiğini bildirdi. 
Alan Riding imzasıyla yayınlanan ve "Amerikan halk kültürünün cazibesini kim sorgulayabilir" ifadesine yer verilen makalede, ABD yönetimin Amerikan halk kültürünün dünyanın birçok yerine egemen olmasından memnuniyet duyduğu belirtildi. Riding, geçen hafta BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) toplantısında Amerikan stili küresel kültüre alternatiflerin geliştirilmesi için kültürel çoğulculukla ilgili bir karar tasarısına karşı koymada Washington'un yalnız kaldığını ifade etti.  
ABD'nin küresel kültür hakimiyetini korumak için karşı çıkmasına rağmen Amerikan global kültürüne karşı değişik alternatiflerin geliştirilmesiyle ilgili konvansiyonun kabul edildiğini yazan gazete, buna rağmen bunun hiçbir şekilde Hollywood'a tehdit olamayacağını ileri sürerek her şeye karşın Himalaya köyleri ve Amazon yerleşkelerinin Amerikan toplumu ile neyin doğru ve neyin yanlış olduğu konusunda kendi kültürlerini savunmaya devam edeceklerini belirtti. 
Amerikan kültür imajının pazarda fazlaca yer almasının akıllıca olup olmadığı hakkında sorular sorulduğunu yazan gazete, bugünlerde ABD'nin dünyada gelişen Amerikan karşıtlığına karşı kamuoyu diplomasisi stratejisini kullanmaya başladığına dikkat çekti. Makalede ABD'nin kültürel diplomasisini yeniden canlandırmasının zamanının gelip gelmediği soruldu. 
New York Times; Fransa, İngiltere, Almanya, Japonya ve birçok ABD müttefikinin kendilerinin en iyi yüzünü dünyaya göstermek için kültürü uzun zamandır kullandığını kaydederek, söz konusu ülkelerin kütüphanelerinden, sanat galerilerinden, orkestralarından, tiyatro gruplarından ve benzeri kültürel değerlerinden azami derecede faydalandıklarını ifade etti. Gazete buna örnek olarak, Fransa'nın şu anda New York'ta Act French adında bir tiyatro festivali düzenlemesini gösterdi.
New York Times gazetesi, Uluslararası Sanat ve Kültür Değişimi'nden bir grup Amerikalı'nın temmuzda ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'a bir mektup yazarak "Birliğimiz Amerika'nın birçok kültür kapasite ve kabiliyeti olduğuna inanıyor. Bunlar uluslararası arenada yeterince değerlendirilmiyor. Bunlarla dünyaya amaçlarımızı, hedeflerimizi ve kendimizi anlatmakta etkili olabiliriz" görüşünü savunduklarını kaydetti. 
 
"Kültürel savaşta revizyona ihtiyaç var"

ABD yönetiminin Amerikan imajının tamir edilmesi için kamu diplomasisi ve halkla ilişkilerden sorumlu olarak Dışişleri Bakanı Yardımcısı statüsünde Karen P. Hughes'i görevlendirdiğini yazan New York Times, Hughes'in halk kültürünün iki taraflı kılıç olduğunu belirterek, "Müzik ve film endüstrilerimiz, artistlerimiz ve şov sanatçılarımız çok güçlü etkiler bırakıyor, bazen iyi, bazen kötü, fakat her zaman çok güçlü" şeklinde konuştuğunu yazdı. Hughes'in küresel siyaset cephesinde propagandanın bir rolü olduğunu gördüğünü belirten gazete, bakan yardımcısının "Kendimize çok saldırgan bir şekilde yandaş yapmazsak, insanları bizim fikirlerimizi adil bir şekilde dinlemesini bekleyemeyiz." dediğini bildirdi. The New York Times, Hughes'in Mısır, Suudi Arabistan, Türkiye ve Endonezya'ya son günlerde "dinleme turları" düzenlediğini kaydederek buralarda ABD ve Müslüman dünya arasındaki kültür boşluğunu ölçme fırsatını bulduğunu savundu. "İslami fundamentalizmin" komünizm diktatörlüğünden farklı bir tehdit oluşturduğunu ileri süren gazete, soğuk savaş kültür diplomasisi modelinin özellikle Avrupa için hazırlandığını, ancak Ortadoğu ve Müslüman Asya'daki önemli kamuoyu yapıcılarını kazanmak amacıyla bu soğuk savaş kültür diplomasisinde revizyona ihtiyaç olduğunu bildirdi. 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?