banner39

Amerikan okulu öğrencilerini laptoplarından izlemiş

Philadelphia'da bir okul dizüstü bilgisayarları üzerinden öğrencilerini 'röntgenlemiş', 50 binden fazla resim çekilmiş

Arşiv 22.04.2010, 12:33 22.04.2010, 12:33
Amerikan okulu öğrencilerini laptoplarından izlemiş


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika'nın Philadelphia şehrinde bir okul ortaya çıkan "röntgencilik" skandalı ile sarsıldı. İddialara göre, gizlice öğrencilerinin laptoplarındaki kameralara "sızan" okul, öğrencilerini izledi, onlarca öğrencinin 56 binden fazla görüntüsü kaydedildi.

Skandal ilk ortaya çıktığında, okuldaki sadece bir öğrenci, Blake Robbins'in resimlerinin gizlice çekildiği sanılıyordu. Ancak mahkemelik olan "okul casusluğu" Robbins ve diğer öğrencilerin dizüstü bilgisayar kameraları üzerinden çekilen binlerce resminin olduğunu gösterdi. Philadelphia'nın varlıklı bir banliyösü olan Merion'da yaşanan skandal, dizüstü bilgisayarlara yerleştirilen "röntgenci" teknoloji ile öğrencilerin "özel durumlarının" kaydedildiğini ortaya koydu.

Blake Robbins ve ailesinin avukatları, öğrencinin internet sohbet listesindeki tüm arkadaşlarının da izlendiğini, bu öğrencilerin "ev hallerine ait" binlerce görüntü olduğunu belirtti.

Mahkemede okulu savunan Henry Hockeimer ise, öğrencilerin dizüstü bilgisayar kameraları ile çekilen binlerce fotoğraf olduğunu kabul etti, ancak bu resimlerin "müstehcen nitelikte" olmadığını öne sürdü.

Olay, okul yönetiminin öğrencilere iki bin 300 dizüstü bilgisayar dağıtması ve bu bilgisayarlara "kaybolan bazı cihazları bulmak" gerekçesiyle bir casus program yüklenmesinin ardından meydana geldi.

Skandal, Blake Robbins adlı öğrencinin Kasım ayında bir okul yetkilisi tarafından yatak odasında uyuşturucu olduğu iddiasıyla sorgulanması ve laptopundan çekilen fotoğraflarının öğrenciye gösterilmesi ile ortaya çıktı.

Robbins "hap" sanılan şeylerin şeker olduğunu söyledikten sonra ailesi ile birlikte sivil hakları ihlali iddiasıyla okula dava açtı.

Skandalın boyutlarının büyümesinin ardından FBI soruşturmaya el koydu, ABD Senatosu da "casusluk için bilgisayar kamerası kullanımını yasaklayan" bir yasa hazırlığına başladı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?