Amerikan paralı askerleri şimdi de Pakistan'da

Blackwater'a bağlı paralı askerler, Afganistan sınırındaki aşiret bölgesinde faaliyete geçti.

Amerikan paralı askerleri şimdi de Pakistan'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ta kötü şöhrete sahip Iraklı Müslüman sivil katliamları ile tanınan Irak'taki üst düzey Amerikalı yetkililerin korumasından sorumlu Amerikan paralı askerlerin şimdi de Pakistan'ın kuzey batısındaki Aşiret bölgesinde faaliyet halinde olduğu belirtildi.

Amerikan Blackwater şirketi bünyesinde görev yapan kötü şöhrete sahip paralı askerlerin, Pakistan-Afganistan sınırı bölgesinde Taliban ve El Kaide mensuplarının izlerini süren FBI ve CIA ajanlarına yardım ettikleri ve ABD yardım projelerine koruma sağladıkları ileri sürüldü.

Pakistan'da adının açıklanmasını istemeyen bir istihbarat yetkilisi, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Ülkede Blackwater'ın faaliyet gösterdiği ile ilgili bir raporu hükümete gönderdik. Kuzey Batı Cephe Eyaleti'nde (NWFP) şu anda 20 ila 25 Blackwater ajanı eylem halinde. Afganistan sınır bölgesinde bulunan ajanlar kendilerini ABD istihbarat ve diplomatik yetkilileri olarak tanıtıyorlar. Buraya konuşlanmak istiyorlar. Diplomatik ve FBI örtüleri ile kendilerini gizliyorlar." dedi.

Blackwater şirketinin, kendilerini için çalışmak üzere bazı yerel güvenlik kuruluşların insanları da kiraladığını belirten yerel istihbarat kaynağı, "Gözlerimiz kiraladıkları güvenlik elemanlarının üzerinde. Blackwater buraya iki sebeple geldi. Birincisi El Kaide ve Taliban liderlerinin izlerini sürmek. Amerikan istihbarat örgütleri liderlerin Pakistan-Afganistan sınırında saklandığını düşünüyor. İkincisi NWFP bölgesindeki çeşitli ABD yardım projelerine koruma sağlama." dedi.

Eski bir donanma askeri olan ve zengin bir işadamının oğlu Erik Prince tarafından yaklaşık 10 yıl önce bir güvenlik danışma şirketi olarak kurulan Blackwater zamanla Amerikalı araştırmacı gazeteci Jeremy Scahill'in ifadesiyle "dünyanın en acımasız paralı ordusu" haline geldi.

Pakistanlı bir güvenlik uzmanı olan Hamid Mir, "Bu ulusal güvenliğimiz için büyük bir tehdittir. Blackwater sadece Peşaver'de bulunmuyor, sahil kenti Karaçi'de eylem halinde. Amerikan istihbarat ajansları El Kaide ve Taliban liderlerinin Karaçi ve Peşaver'de bulunduğunu düşünüyor. Bu sebeple Blackwater ajanları iki şehirde eylem halinde. Burasa Irak ve Afganistan değil. Blackwater Pakistan'da dokunulmaz bir şekilde hareket edemez. Irak ve Afganistan'da Blackwater'ın üzerinde örtü vardı ve işgal kuvvetleri tarafından korunuyordu. Fakat Pakistan'da durum farklı. Burada yerel muhbirlere güvenmek zorundalar. Maalesef çift taraflı çalışan muhbirler, ajanlar var. Şüphesiz Amerikan ajansları için çalışanlardan pek çoğu militanlar tarafından öldürüldü." dedi.
Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2008, 06:46
YORUM EKLE

banner33

banner37