banner39

Amerikan parlamenterlere uyarı

Brüksel'de bulunan TBMM heyeti, Amerikalı parlamenterlere, Ermeni soykırımına ilişkin gelişmeler konusunda uyarıcı mesajlar iletti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Amerikan parlamenterlere uyarı

NATO Parlamenterler Asamblesi toplantıları çerçevesinde Brüksel'de bulunan TBMM heyeti, Amerikalı parlamenterlere, ABD'de sözde Ermeni soykırımına ilişkin girişim ve gelişmeler konusunda uyarıcı mesajlar iletti.


Heyet Başkanı Vahit Erdem, Amerikalı parlamenterler heyetinin başkanı John Tanner'e aktardığı mektupta, Türk-Amerikan ilişkilerinin ve dostluğunun öneminin
altını çizerek, soğuk savaş sonrasında uluslararası alanda yaşanan karmaşık dönemde bunların korunması, hasar görmesine yol açılmaması gereği üzerinde durdu.

İlişkilerde yeni sorunlar yaratmanın gereksizliğine değinilen mektupta, ABD Kongresi'ne sunulan ve sözde soykırımı konu alan önerinin vereceği zarar vurgulanırken, bu önerinin kabul edilmesi halinde Türkiye-ABD ilişkilerinin ağır yara alacağı, ABD Kongresi'nin tarihi değil siyasi yargılamayla hataya düşeceği belirtildi.

Mektupta, ABD Kongresi'ne soykırım iddiaları çerçevesinde sunulan belge ve bilgilerin sağlam verilere dayanmadığı da örneklerle anlatıldı.Öte yandan, TBMM heyetinde yer alan, TBMM-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Egemen Bağış, NATO toplantıları çerçevesinde Brüksel'de bulunan ABD Kongresi üyeleriyle temaslar kurarak, konuya ilişkin uyarı ve endişeleri aktardı.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?