Amerikan polisinden 'ırkçı' dayak

ABD'de polislerin, Latin kökenlilere yönelik ırkçı bir yaklaşımla dövmeleri, Güney Bölgesini ayapa kaldırdı.

Amerikan polisinden 'ırkçı' dayak


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
 
ABD'nin Seattle kentinde polislerin Latin kökenlilere küfür edip onları dövmesi, ülkede yaşayan Güney Amerikalıları ayağa kaldırdı.

Amatör bir kameraman tarafından saniye saniye kaydedilen olayda, polislerin yerde çaresizce yatan ve sonradan masum oldukları anlaşılan Latinlerin kafalarına vurup ellerine bastığı ve "Kahrolası Meksikalı senin canına okuyacağım" dediği görülüyor.

Arizona eyaletindeki polislere, istediği kişiye ülkedeki yasal durumunu sorma yetkisi veren yasaya duyulan öfke halen devam ederken, Seattle'da yaşanan olay, Latin kökenlileri daha da kızdırdı. 17 Nisan gecesi bir restorantta soygun ihbarını alan polisler, şüphelilerin Güney Amerikalı olduğunu öğrendikten sonra şehirde Latin kökenli avına çıktı. Sadece 8 sokak ötede bir grup gencin yürüdüğünü gören polisler, onları durdurup sorgulamaya başladı. Bu sırada amatör bir kameraman olan biteni saniye saniye kaydettti. Görüntüye göre, üç Latin önce yere yatırılıyor, ardından da hem şiddete, hem de küfüre maruz kalıyor.

Polislerden birinin, "Anladın mı beni, kahrolası Meksikalı senin canına okuyacağım. Anlıyorsun değil mi?" dediği duyuluyor. Bu sırada bir polisin yerde yatan gençlerin kafasına vurduğu, siyahi bir polisin birinin eline bastığı, bir kadın polisin de yine tekme attığı görülüyor. Ancak polisler gençlerin suçsuz olduğunu anlayınca serbest bırakıyor.

Olay sonrası dayak yiyen genç, polislerin başına vurduğunu ama bunu neden yaptıklarını bilmediğini söyledi. Gencin yüzünde dayak izi olduğu ve ambulans çağrılıp tedavi altına alınmadığı görüldü. Olayın basına yansımasının ardından soruşturma başlatıldığı açıklandı.
 
 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 14:37
banner53
YORUM EKLE

banner39