banner39

Amerikan rüyasının ölümü

Özgürlükler ülkesi olarak lanse edilmasi nedeniyle göçmenlerin ilk sıradaki tercihi olan "Amerika rüyası" yerini endişeye bıraktı.

Arşiv 18.08.2007, 13:19 18.08.2007, 19:59
Amerikan rüyasının ölümü


ABD'de göçmenler üzerinde yapılan bir araştırma, ikinci neslin ekonomik gelişiminin yavaşladığını ortaya koydu. Araştırmanın sonucu ABD basınında, “Amerikan rüyasının ölümü” şeklinde yorumlandı.

Pew Charitable Trust araştırma şirketinin göçmenler üzerinde yaptığı son araştırması ABD'de endişeye neden oldu. Araştırma, ikinci nesil göçmen nüfusun kazancı son yıllarda düşüş gösterdiği sonucunu ortaya koydu. Araştırmayı yapan Ron Haskins, "Bu konu üzerinde uzun yıllardır çalışmaktayım. Daha kötü şartlarda olan birinci neslin kazancı beni şaşırttı" dedi.

Rapora göre, her yıl yasal olarak 1 milyon yasal yaklaşık 500 bin de yasadışı göçmen yer yıl ABD'ye giriş yapıyor. Bazı ekonomistler yasadışı işçilerin fakir olan kişilere zarar verdiğini öne sürerken, bir kesim ekonomist ise ABD ekonomisin yeni gelenlere kolayca yer sağlayacak kadar geniş olduğunu belirtiyor.

Araştırmaya göre ikinci nesil göçmenler, ebeveynlerinden daha başarılı oluyor. İkinci neslin, para kazanma noktasında uzun yıllardır ABD'de yaşamakta olan ailelerinden daha üstün bir durumda olduğu bildiriliyor. İkinci nesil göçmenler, yasa dışı işçilerden yüzde 6.3 daha fazla kazanmalarına karşın yine de ikinci nesil göçmenlerin, kazanç konusunda çok da iyi olmadığı vurgulanıyor.

1970 yılında birinci nesil göçmenler, göçmen olmayanlardan daha fazla kazanırken, 2000 yılında gelirlerde yüzde 19.7'lik bir kayıp olduğu kaydediliyor. Eğer bu böyle devam ederse, ikinci neslin gelirleri 2030'lu yıllarda göçmen olmayanların altına düşecek. Rapora göre bu durum ikinci neslin Amerikan toplumuna adapte olmasını da daha zor bir hale getirecek.

ABD RÜYASINA NE OLDU?

Raporda, ABD'ye göç edenlerin hangi ülkelerden geldikleri ve eğitim durumlarına ilişkin de bilgiler yer aldı. 1960 yıllarda göçmenlerin yarısının Kanada ve Avrupa'dan gelenler oluştururken, şimdilerde bu oran yüzde 20 azalma gösterdi. Latin Amerika, Karayipler ve Asya'dan gelenlerin sayısında ise yüzde 50 artış görüldü.

Göçmenlerin eğitim durumu ise göreceli olarak aynı kaldı. Gelenlerden yüzde 12'si yüksek eğitimli iken yüzde 52'si lise ya da daha düşük eğitimli. Uluslararasındaki eğitim farklığı ise çok sert bir şekilde kendini gösteriyor. Asya'dan gelenlerin yüzde 50'si en az üniversite mezunu, buna karşın Latin Amerika'dan gelenlerin yarısı ise liseyi bile bitirmemiş olduğu bildirildi.

Sözkonusu araştırma ABD medyasında ilgiyle karşılandı. ABC, raporu, "Amerikan Rüyası ölüyor mu?" başlığı ile duyurdu. Christian Science Monitor ise, ABD rüyasının sendelediğini yazdı.

ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?