Amerikan temsilcisi Ramallah'ta

ABD Başkanı Barack Obama'nın Orta Doğu Özel Temsilcisi George Mitchell, Gazze'deki ateşkesin sağlamlaştırılması çağrısında bulundu.

Arşiv 29.01.2009, 16:35 29.01.2009, 16:35
Amerikan temsilcisi Ramallah'ta

Orta Doğu ülkelerini ziyaret eden Mitchell, bugün İsrail'deki temaslarının ardından geçtiği Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi.

Mitchell, Abbas ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Kalıcı ve uygulanabilir bir ateşkesin sağlamlaştırılması önemlidir ve bu yönde sarf edilen çabaları destekliyoruz'' dedi.

Yeni ABD Başkanı Obama yönetiminin bölgede kalıcı barış için çalışacağını kaydeden Mitchell, Obama'nın ''barış ve güvenlik içinde birlikte yaşayan iki devletli çözüm'' temelindeki düzenlemeye bağlı olduğunu ifade etti.

Özel Temsilci Mitchell, ayrıca Filistin Özerk Yönetiminin dahil olacağı bir süreçle Gazze Şeridi'nin ticari geçiş noktalarının açılmasını istedi.

George Mitchell, Gazze'ye yasa dışı silah ticaretinin engellenmesinin başarılı olması için yasal ürünlerin bölgeye girişine izin verecek bir mekanizma kurulması ve buna Filistin Özerk Yönetiminin de katılması gerektiğini söyledi.

Mitchell, Orta Doğu ülkelerine yaptığı ziyarete Mısır'dan başlamış, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile bir araya gelmişti. Mitchell, daha sonra İsrail'de temaslarda bulunmuştu.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?