banner15

Amerikan ve İran halkı uzlaşmacı

Yapılan araştırmalarda Amerikan ve İran halklarının nükleer konusunda uzlaşmaya açık oldukları ortaya çıktı.

Amerikan ve İran halkı uzlaşmacı
ABD ve İran'da yapılan kamuoyu nabız yoklaması, İranlıların yüzde 84'ünün, ülkelerinin uranyum zenginleştirme kapasitesine sahip olmasını çok önemsediğini, bunların üçte ikisinin de İran'ın nükleer silahların yayılmasını önleme antlaşmasını kabul etmesinden yana olduğunu gösterdi.

"WorldPublicOpinion.org" ve "Search for Common Ground" adlı kuruluşlarca bugün yayınlanan araştırmaya göre, Amerikalıların da yüzde 55'i, İran'a atom bombası değil, ama elektrik üretiminde kullanılabilecek miktarda uranyum zenginleştirme imkanı verecek bir anlaşma yapılmasını istiyor.

Araştırmayı yürüten "Program on International Policy Attitudes" kurumunun müdürü Steven Kull, sonucu değerlendirirken, "iki ülkenin de birbirine şüpheli gözlerle baktığını, fakat yine de birçok konuda anlaşabildiğini gösterdiğini" söyledi.

Araştırmada, "İslam ile Batı arasındaki ilişkiler" de deneklere soruldu. İranlıların sadece yüzde 24'ü, Amerikalılarınsa yüzde 36'sı iki kültürün uyuşmaz olduğunu söyledi. İranlıların yüzde 54'ü, Amerikalılarınsa yüzde 56'sı, bu konuda uzlaşma zemini bulunabileceğini düşünüyor.

Araştırma, İranlıların yüzde 76'sının ABD hakkında olumsuz fikre sahip olduğunu da gösterdi. Amerikan hükümetine olumsuz gözle bakan İranlıların oranı ise yüzde 93'e çıktı. Amerikalıların da yüzde 78'i İran hükümetine olumsuz gözle bakıyor. İran halkına iyi gözle bakmayan Amerikalıların oranı ise yüzde 59 çıktı.

 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48