banner15

'Amerikancı Kral Şah gibi devrilir'

Los Angeles Times gazetesine göre 'Ürdün Kralı Abdullah, İran Şahı ile aynı kaderi paylaşabilir'...

'Amerikancı Kral Şah gibi devrilir'
Ürdün Kralı 2'nci Abdullah, İran Şahı Rıza Pehlevi'nin kaderini yaşayabilir..." Bu yorum Amerikan Los Angeles Times gazetesine konuşan bölge uzmanları ve Ürdünlü siyasilere ait... Uzmanlar, Şah'ın ülkesinde yaşanan iç karışıklıkların ve halk ayaklanmalarının sonunda ülkesini terk etmek zorunda kaldığını hatırlattı. "Eşitsizlikler karşısında ezilen İran halkının da Şii din adamı Humeyni'nin çevresinde toplanmasını" örnek göstererek benzer bir senaryoyla Ürdün'ün de karşı karşıya kalabileceği yorumunu yaptı.

'AŞİRETLERİN DESTEĞİ YOK'

Ülke

halkının saygısına sahip, güçlü ve otoriter Kral Hüseyin'in ölümünden sonra tahta geçen Abdullah'ın (44) "siyasette tecrübesiz ve ülke gerçekleri hakkında bilgi yoksunu" olduğuna dikkat çeken bazı Ürdünlü yetkililer, "Şu ana kadar Amman'da bir Humeyni'miz yok. Eğer olsaydı kraliyet ailesi zorda kalırdı" yorumunu yaptı. Halkın Kral'dan memnun olmadığına dikkat çeken uzmanlar bu nedenleri şöyle sıraladı: "Kral, babasının iyi kontrol ettiği aşiretlerin desteğine sahip değil. Geleneklerini bilmediği için desteklerini de alamıyor. Bu da otoritesini zayıflatıyor. Amerikan yönetimiyle de fazla yakın..."

'ABD İŞBİRLİĞİ RAHATSIZ ETTİ'
Gazeteye göre: "Ürdün'de de, 1970'lerde en küçük protestoda onlarca kişiyi öldüren Şah'ın istihbarat servisi SAVAK benzeri istihbarat var. Bu servis Uluslararası Af Örgütü tarafından CIA'nın ayak işlerini yapmakla suçlanıyor. Örgüt, ABD'nin teröre karşı savaşta tutukladığı Müslümanlar'ı da Ürdün'de gizli hapishanlerde tuttuğunu söylüyor. Bunlar Ürdün halkını rahatsız ediyor..." Los Angeles Times, Kral ve halk arasında uçurum oluştuğunu yazdı. Ürdün'de de ABD yatırımının çok olduğuna, uluslararası arenada ABD tarafından desteklendiğine dikkat çekti. Ürdün İslami Hareket Cephesi lideri Hamza Mansur, "Silahlı kuvvetler, demokrasinin yok olması pahasına güçleniyor" dedi.

Kaynak: Sabah

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48