banner39

Amerika'nın 'adamı' değil 'dostu' imiş

Haberde; El-Maliki'nin Halilzad'a, "Amerika'nın Irak'taki adamı değil dostu" olduğunu söylediği de yazıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Amerika'nın 'adamı' değil 'dostu' imiş

Amerika'nın 'adamı' değil 'dostu' imiş

 

Bugünkü Eş-Şarku'l-Evsat gazetesi, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush'un Irak Başbakanı Nuri El-Maliki ile videokonferans aracılığıyla yaptığı uzun görüşmeye geniş yer vermiş.

 

"Güvenliği sağlamak için Amerikan-Irak komisyonu kuruldu" başlığıyla verilen haberde, Irak Hükümeti ve Amerikan yönetimi arasında yaşanan gerginliğin ardından gelen görüşmede, Bush'un El-Maliki'ye desteğini yinelediği belirtiliyor.

 

Haberde ayrıca, görüşmelerin ardından Bush ve El-Maliki'nin güvenliği sağlamak üzere ortak bir komisyon kurulduğunu ilan ettikleri yazıyor. Komisyonun üyeleriyse şunlar: Irak İçişleri Bakanı Cevad El-Bolani, Irak Savunma Bakanı Abdulkadir Muhammed Casim, Irak'taki Amerikan kuvvetleri komutanı General George Casey ve Amerika'nın Bağdat büyükelçisi Zalmay Halilzad.

 

Haberde; El-Maliki'nin Halilzad'a, "Amerika'nın Irak'taki adamı değil dostu" olduğunu söylediği de yazıyor.

 

 

Geleceğin tehdidi: Enerji

 

Amerikalı yazar Thomas Friedman, Eş-Şarku'l-Evsat'ın bugünkü sayısında yayımlanan makalesinde, geleceğin sorununun terör değil enerji olduğunu öne sürüyor.

 

Friedman'ın makalesinin ilk parağrafı şöyle:

 

"Berlin Duvarı'nın yıkılışından bu yana Batılı müttefikler kendilerine şu soruyu soruyorlar: "Komünizm tehlikesinin yerine kimi koymalı ki, Atlantik Paktı'nın birliğini güçlendirsin?" Bazıları bunun "terör" olması gerektiğini söylüyor. Fakat ben bu görüşe katılmıyorum. Alman dostlarımın daha iyi bir düşüncesi var: Batıyı birleştirmesi gereken şey, enerji ve ona bağlı olarak gelişen tehlikeler olmalıdır."

 

 

Yeni soğuk savaş

 

Londra'da yayımlanan El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısında, Moskova'nın son iki yıldır Washington'un politikalarına karşı takındığı tavrın "Yeni bir soğuk savaş mı başlıyor?" sorusuna yol açtığı yazıyor.

 

Raid Cebr imzasıyla verilen Moskova kaynaklı haberde, İran'ın nükleer dosyası, Hamas liderleriyle ve Filistin Hükümeti'yle ilişkiler, Balkanlardaki durum, Suriye-Lübnan gerginliği ve son olarak Kuzey Kore'nin nükleer denemesi gibi konularda Rusya ile Amerika'nın tavırlarının birbirine zıt olduğuna dikkat çekiliyor.

 

Haberde, Rusya'nın bu politikasının nedenleri hakkında Rus uzmanların görüşlerine de yer veriliyor. Bir uzman bunu "son yıllarda daha özgür bir politika izlenmesine" bağlarken, bir başka uzman ise, Batı'nın Rusya'nın çıkarlarını görmezden gelerek Rusya'nın nüfuz alanına el atmasını Rusya'daki politika değişikliğinin sebepleri arasında sayıyor.

 

 

Hicri takvimde birlik çağrısı

 

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayımlanan El-Beyan gazetesinin bugünkü sayısında, İslam Konferansı Örgütü'nün hicri takvimde birliğin sağlanmasını talep ettiği yazıyor.

 

İKÖ Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun konuyla ilgili bir bildiri yayımladığı belirtilen haberde İhsanoğlu'nun, İslam Dünyas'ındaki dini ve resmi kurumlardan bu konuda İKÖ ile işbirliği yapmalarını istediği yazıyor.

 

Haberde ayrıca, İKÖ tarafından yayımlanan bildiride Ramazan bayramının İslam ülkelerinde farklı günlerde kutlanmasından duyulan üzüntüye değinildiği ve teknolojik gelişmeler ışığında konunun yeniden ele alınmasının talep edildiği belirtiliyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?