banner15

'Amerika'nın Kabusu' Görevde

Daha önce cumhurbaşkanı seçilmesinin ABD için kabus olacağını söyleyen Bolivya'nın yeni lideri Evo Morales, yemin edip göreve başladı. Morales, ayrımcı politikalara son verme taahhüdünde bulundu.

'Amerika'nın Kabusu' Görevde

Bolivya'nın yeni lideri eski koka üreticisi Evo Morales yemin ederek göreve başladı. Evo Morales yemin törenindeki konuşmasında, ülkede çoğunluğu oluşturan yerli halka karşı 500 yıldır süren ayrımcı politikalara son verme taahhüdünde bulundu. 46 yaşındaki Morales Bolivya'nın yerli kökenli ilk cumhurbaşkanı. Bolivya Cumhurbaşkanı konuşmasında ayrıca temel görevinin ülkede adalet ve eşitliği sağlamak olacağını söyledi.

Görevinin zor olacağını kabul eden Morales Bolivya'yı, "sömürge bir devlet" olarak nitelendirdi. Evo Morales bu noktada ayrımcılığa dayalı sistemin Bolivya'yı eski Güney Afrika'ya benzettiğini vurguladı. Morales konuşmasında devletin ülkenin doğal kaynakları özellikle de gaz rezervleri üzerindeki kontrolünü artıracağını söylediğinde, onu dinleyen kalabalıktan büyük alkış aldı. Bolivya liderinin yemin töreninde İspanya Prensi Felipe, Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula De Silva ve Venezuela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez de hazır bulundu. Evo Morales'in görev süresi beş yıl. La Paz'daki muhabirimiz Bolivya'nın yeni liderinin birçok zorlukla yüzyüze olduğunu, ancak halkın büyük desteğiyle göreve başladığını söylüyor.

Castro'dan ABD'yi protesto yürüyüşü çağrısı

Küba lideri Fidel Castro, ABD'nin ülkesine karşı politikasını protesto etmek amacıyla salı günü, Havana'daki Amerikan misyonu (SINA) önünde büyük bir ''halk yürüyüşü'' yapılması çağrısında bulundu. Castro, üç gün içinde televizyondan yaptığı üçüncü uzun konuşmada, ''İmparatorluğun provokasyonları karşısında Küba'nın tutumu tamamen barışçıdır, ancak bütün moral gücümüzle saldıracağız, bizi tehdit eden kaba imparatorluğun her türlü savaşçı eylemine karşı gelmek için kanımızı son damlasına kadar akıtmaya hazırız'' ifadesini kullandı. Fidel Castro, Havana'daki Amerikan misyonunun cephesinin ''aydınlatılmasını da'', uluslararası normları çiğneyen ''gereksiz bir iş'' olarak nitelendirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48