banner15

Amirallere suikast davası bugün!

Amirallere suikast girişimide buludukları ve terör örgütüne üye oldukları gerekçesiyle tutuklu bulunan subayların davası başladı.

Amirallere suikast davası bugün!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Deniz Kuvvetleri eski ve yeni Komutanları emekli Oramiral Metin Ataç ve Oramiral Eşref Uğur Yiğit'e suikast teşebbüsünde bulundukları iddiası ile tutuklanan 9 deniz subayı hakkında açılan davada yeni aşamaya gelindi. 

9'u tutuklu 19 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. 

Bu arada, intihar eden Yarbay Ali Tatar'n ailesi de davaya müdahil olma talebi reddedildi. Hasdal Askeri Cezaevinde bulunan 9 tutuklu, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine getirildi. Beşiktaş'taki İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasına, tutuklu sanıklar Faruk Akın, Sinan Efe Noyan, Alperen Erdoğan, Burak Düzalan, Yakup Aksoy, Tarık Ayabakan, Ülkü Öztürk, Ali Seyhur Güçlü ve Sezgin Demirel ile tutuksuz sanıklar Halit Mehmet Ergül, Barbaros Mercan, Fatih Göktaş, Burak Amaç, Burak Özkan, Yiğithan Göksu, Oğuz Dağnık, Koray Kemiksiz, Levent Çakın ve Mehmet Orhan Yücel katıldı.

Bu arada, intihar eden Yarbay Ali Tatar'n ailesi de davaya müdahil olma talebi reddedildi.

SUBAYLAR NE İLE SUÇLANIYOR

Tutuklu subaylar Alperen Erdoğan, Burak Düzalan, Yakut Aksoy ve Tarık Ayabakan'ın "silahlı terör örgütüne üye olmak", "kişisel kullanım amacı dışında uyuşturucu madde bulundurmak" ve "aynı suçu işleme kararıyla birçok kişiye ait kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek" suçlarından 13 ile 34'er yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

Tutuklu sanıklardan Faruk Akın'ın "silahlı terör örgütüne üye olmak", "örgüt amacı doğrultusunda patlayıcı madde ve mermi bulundurmak", "aynı suç işleme kararıyla birçok kişiye ait kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek" suçlarından 13 yıl 8 ay ile 33 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, tutuklu sanık Sinan Efe Noyan ile tutuksuz sanıklar Barbaros Mercan ve Yiğithan Göksu'nun ise "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "örgüt amacı doğrultusunda patlayıcı madde ve mermi bulundurmak" suçlarından 13 ile 29 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörülüyor.

Tutuklu sanıklar Ülkü Öztürk ve Sezgin Demirel ile tutuksuz sanık Koray Kemiksiz'in "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "aynı suçu işleme kararıyla birçok kişiye ait kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek" suçlarından 8 ile 19'ar yıl arasında hapisle cezalandırılmaları istenen iddianamede, tutuklu sanık Ali Seyhur Güçlü ile tutuksuz sanıklar Halit Mehmet Ergül, Fatih Göktaş, Burak Amaç, Burak Özkan, Oğuz Dağnık ve Mehmet Orhan Yücel'in "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 ile 15'er yıl arasında hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

İddianamede, tutuksuz sanık Levent Çakın'ın da "uyuşturucu veya uyarıcı madde temin etmek, ticaretini yapmak veya sağlamak", "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu kapsamında mermi bulundurmak" suçlarından 5 ile 15,5 yıl arasında hapisle cezalandırılması isteniyor.
 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2010, 11:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35