Amirallere suikast davası ertelendi

İstanbul'da bugün başlayan amirallere suikast davası 14 Mayıs'a ertelendi.

Amirallere suikast davası ertelendi

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün başlanan amirallere suikast davası 14 Mayıs'a ertelendi.

Bugünkü duruşmada 3 tutuklu sanık savunmasını tamamladı. Son olarak savunmasını yapan teğmen Alperen Erdoğan, kaldıkları evin örgüt evi olmadığını, örgüt evlerinde polise karşılık verildiğini söyledi.

Hakkındaki iddiaları kabul etmeyen Erdoğan, 'Deniz' kod adını kullanarak Ergenekon içindeki Karargah Evleri yapılanmasında yer aldığı iddialarının doğru olmadığını söyledi. Bostancı'daki çatışmayı hatırlatan Erdoğan, "Biz oradaki gibi çatışmadık. Onları eve davet ettik. Bize yapılan bir komplodur. Deniz Kuvvetleri birilerine batmaktadır ki şu an hedeftedir. Adeta bir dijital terör ortamı yaratılmıştır. Masumiyetimiz yüzlerimizden zaten okunmaktadır." dedi.

Suçlamaları tertip olarak niteleyen Erdoğan, "Bu tertibi düzenleyenler beni kendilerine tehdit olarak görmüş. Ama onları bulup adalete teslim edeceğim." diye konuştu. Erdoğan, sanıkların suikast düzenleyeceği iddia edilen Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit'in Yarbay Ali Tatar'ın cenazesine katılmasına rağmen soruşturmanın bitirilmediğini söyledi.

Erdoğan'ın savunmasının ardından çapraz sorgusu yapıldı. Savcı Nuri Ahmet Saraç'ın, "İhbara konu bilgilerin istihbaratın bile elde edemeyeceği bilgiler olduğunu söylediniz. Ancak bu bilgilerde nokta atışları yapılmış. Özel hayatınıza dair her şey elde edilmiş. Kim bunu yapmış olabilir? Bir fikriniz var mı? Kurumunuz içinde bir çatışma mı var?" sorusunu Erdoğan "Bilemiyoruz savcım" diye yanıtladı. Bunun üzerine Hakim Oktay Kuban "Bu bilgiler kurumunuz dışında başka yerde var mıydı, kurumunuz içinde bu bilgilerden kimler sorumluydu?" diye sordu. Erdoğan, özel bilgilerinin sadece Deniz Kuvvetleri'nde olduğunu belirtti.

Üç sanığın savunmasının tamamlandığı duruşmaya 14 Mayıs Cuma günü devam edilecek.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2010, 18:31
banner53
YORUM EKLE

banner39