banner15

Amirallere suikast iddianamesi de tamam

Amirallere suikast iddiası soruşturması kapsamında tutuklanan teğmenler örgüt üyeliğiyle suçlanıyor.

Amirallere suikast iddianamesi de tamam

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Metin Ataç ile dönemin donanma komutanı şimdiki Deniz Kuvvetleri Komutanı Eşref Uğur Yiğit'e yönelik suikast düzenleneceği iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı.  “Amirallere suikast” ismiyle bilinen bu soruşturmada hazırlanan iddianame, 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianamede 9’u tutuklu 19 sanık “silahlı terör örgütü kurmak”la suçlanıyor.

İddianame, Poyrazköy davasınada da bakan 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.  İddianamede 9’u tutuklu 19 sanığın ismi yer alıyor. Çoğunluğu muvazzaf teğmen olan 19 sanık, "silahlı terör örgütü kurmak"la suçlanıyor.

POYRAZKÖY'LE BİRLEŞEBİLİR

İddianame, Poyrazköy davasıyla fiili ve hukuki bağ olduğu gerekçesiyle birleştirilme talepli olarak İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan tarafından hazırlanan iddianamede 9’u tutuklu 19 sanık bulunuyor.

İddianamede aralarında Faruk Akın, Sinan Efe Noyan, Burak Düzalan, Tarık Ayabakan’ın da aralarında olduğu 9’u tutuklu 19 sanık “silahlı terör örgütü üyeliği, örgüt amacı doğrultusunda patlayıcı madde bulundurmak, ruhsatsız mermi bulundurmak, kişiye özel verileri hukuka aykırı şekilde kaydetmek" iddiasıyla suçlanıyor.

16 klasör delili bulunan iddianamede sanıklara isnat edilen suç bölümünde, “Ergenekon terör örgütü üyeliği" yazmadığı, ancak iddianamenin içeriğinde “Ergenekonö terör örgütü ile bağlantıların anlatıldığı kaydedildi.İddianamede Burçin Öztürk adlı bir kişi de ‘müşteki’ sıfatıyla yer aldı.

AMİRALLERE SUİKAST PLANI NASIL ORTAYA ÇIKTI?

İstanbul Narkotik Polisi, gelen bir ihbar üzerine Kocaeli Gölcük ve İstanbul Bahçelievler’deki bazı adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Adreslerde uyuşturucu araması yapan narkotik polisi, yaklaşık 500 gram TNT patlayıcı madde bulunca bu kez İstanbul Terör Polisi devreye girdi.

Ele geçirilen belgeler ve bilgisayarlarda yapılan incelemelerde bulunan patlayıcılarla Deniz Kuvvetleri'nde görevli Oramiral Metin Ataç ve Donanma Komutanı Eşref Uğur Yiğit’e suikast hazırlığında olduğu iddia edildi.

TUTUKLAMA VE İDDİALAR

Temmuz 2009'da İzmit'in Gölcük ilçesi ve İstanbul'da gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınan kişilerden 7 teğmen, Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan'ın yürüttüğü soruşturma sonucu tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Teğmenlerin, "amirallere suikast" ile "operasyon kapsamında ele geçirilen TNT kalıpları ve uyuşturucu maddeleri bulundurma" yönündeki iddialar nedeniyle tutuklandıkları bildirilmişti.

Teğmenlerin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki iki ayrı oramirale (Şu an emekli olan Metin Ataç ve Eşref Uğur Yiğit) suikast planı içinde olduğu iddia edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010, 07:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48