'Amirallere Suikast' iddianamesi için karar yarın

12. Ağır Ceza Mahkemesi, "Amirallere suikast" soruşturmasında hazırlanan iddianameyle ilgili kararını yarın açıklayacak

'Amirallere Suikast' iddianamesi için karar yarın

 

Dünya bülteni/Haber Merkezi

Amirallere suikast girişimi soruşturmasına ilişkin iddianamenin gönderildiği İstanbul 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ya da ret yönündeki kararını yarın  açıklayacak.

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Metin Ataç ile dönemin Donanma Komutanı ve halen Deniz Kuvvetleri Komutanı olan Oramiral Eşref Uğur Yiğit’e suikast düzenleneceği iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturmayı yürüten savcı Süleyman Pehlivan tarafından hazırlanan iddianame, geçen cuma günü İstanbul 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

9’u tutuklu 19 şüphelinin adının geçtiği iddianamenin 16 delil klasörü de bulunuyor.

Savcı, aralarında muvazzaf teğmenlerin de bulunduğu bu kişilerin silahlı terör örgütü kurmak, terör örgütüne üye olmak, patlayıcı madde bulundurmak ve kişiye özel verileri hukuka aykırı şekilde kaydetmek iddialarıyla yargılanmasını istedi.

İddianamede, zanlıların, iddia olunan Ergenekon terör örgütü ile bağlantılı olduğu da ileri sürüldü. Savcı, "aralarında fiili ve hukuki irtibat bulunduğu gerekçesi" ile iddianamenin, Poyrazköy iddianamesi ile birleştirilmesini istedi.

İddianamenin kabul edilmesi halinde 9’u tutuklu 19 şüpheli hakkında dava açılmış olacak.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 15:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35