Amnesty heyeti Keşmirli liderlerle görüştü

Uzun uğraşlar sonunda Keşmir'e girebilen insan hakları aktivistleri Keşmirli liderlerle biraraya geldi

Amnesty heyeti Keşmirli liderlerle görüştü


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hindistan hükümetinin 20 yıl aradan sonra işgal altında tuttuğu Keşmir'e girişine izin verdiği Uluslararası Af Örgütü Amnesty çalışanları, Keşmirli liderlerle görüştü.

Hint askerlerinin "yakın gözetiminde" çalışmalarına başlayan iki kişilik Amnesty ekibi, ilk olarak hapiste bulunan Keşmirli lider Şabir Şah'ın evini ziyaret ederek, eşiyle iki saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Amnesty 2008 yılında Hint askerleri tarafından öldürüldükten sonra toplu mezarlara gömülen Keşmirliler'le ilgili haberlerin ortaya çıkmasının ardından, soruşturma yapmak için girişimlerde bulunmuştu.

Hindistan vatandaşları Bikramjeet Batra ve Rameş Gopalakrişnan'dan oluşan Amnesty heyeti daha sonra Keşmirli liderler Mirvaz Ömer Faruk ve Muhammed Yasin Malik'le bir araya geldi.

Faruk "nadir" gerçekleşen insan hakları aktivistlerinin ziyaretinden memnun olduklarını açıklarken, Amnesty heyetinden "özellikle siyasi isimlerin yasadışı tutuklukları ve dokuz binden fazla insanın kaybolması" üzerinde durulması ricasında bulundu.

Amnesty ekibinin, dört gün sürmesi planlanan Keşmir ziyaretinde mağdur yakınlarıyla, insan hakları aktivistleriyle, direniş gruplarıyla ve yerel yetkililerle görüşecek.

İnsan hakları örgütleri uzun yıllardır Hint işgali altındaki Keşmir'de yaşanan ihlallere dikkat çekmeye çalışıyor. Binlerce Keşmirli'nin Hint askerleri tarafından öldürüldüğü bölgede, yüzlerce insan gözaltına alındıktan sonra "kayboldu", tecavüz ve işkence haberlerine rağmen sorumlular hemen hemen hiçbir zaman cezalandırılmadı.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 15:08
banner53
YORUM EKLE

banner39