Amnesty: Yemenli siviller ABD füzesi ile vuruldu

Aralarında 14 kadın ve 21 çocuğun da bulunduğu 44 Yemenli'nin ölümüne neden saldırıda ABD rolü kanıtlandı

Amnesty: Yemenli siviller ABD füzesi ile vuruldu
Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Uluslararası Af Örgütü Amnesty International, Amerika Birleşik Devletleri'nin, Yemen'de El Kaide üssü olduğu iddiasıyla yapılan, ancak 44 sivilin ölümüne neden olan hava saldırısını düzenlediği yolunda kanıtlar bulunduğunu bildirdi.

Amnesty, 2009 yılı Aralık ayında gerçekleşen saldırı ile ilgili füzeden geriye kalanları gösteren fotoğrafları yayımladı.

Saldırı sonrası çekilen fotoğraflarda Amerikan malı bir Tomahawk füzesinden geriye kalanların görülüyor.

Amnesty yetkilisi, saldırı sonrasında etrafa yayılan BGM-109D Tomahawk füzesinde misket bombası kullanıldığını da duyurdu. Sivillerin öldüğü böyle bir saldırının ciddi bir sorumsuzluk olduğunu vurgulayan Amnesty, etrafa yayılan misket bombalarının uzun yıllar sivillerin hayatını tehdit etmeye devam ettiğini hatırlattı.

Baskını Yemenli yetkililer üstlenmişti. Ancak saldırının hemen ardından olayda ABD rolü sorgulanmaya başlandı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ise saldırıya ilişkin tüm sorularda Yemen hükümetine atıfta bulundu ve iddiaları yalanladı. ABD Yemen hükümetine sadece istihbarat sağladığını savundu.

Yemenli yetkililer de, ellerindeki istihbaratın bazı Batılı hedeflerin tehlike altında olduğunu gösterdiğini belirterek ve bir dizi baskın düzenlemişti.

"HUKUKSUZ"

Af Örgütü ABD'nin aslında bu baskınlara füzelerle destek verdiğini ortaya koydu.
Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Birim başkanı Philip Luther, "Şüpheli militanları tutuklama girişiminde bulunmaksızın, bu türden askeri bir saldırı en hafif tabiriyle hukuka aykırıdır" diye konuştu.

fuze-yemen.jpg

Luther, hayatını kaybedenlerin çoğunun kadın ve çocuk olmasının ve misket bombası kullanımının sorumsuzluğun boyutunu ortaya koyduğunu da kaydetti.

Kimliğini açıklamayan Amerikalı yetkililer, seçkin Amerikalı askerlerin Yemen hükümetine destek verdiklerini söylerken Yemenli yetkililer, operasyonun ardında sadece kendilerinin olduğunu savunuyor.

Amnesty raporunun Amerikan çıkarlarına yakından bağlı görünmek istemeyen Yemenli liderlerin başını ağrıtabileceği belirtiliyor.

Halktan gelen tepkiler nedeniyle ABD ile yakın işbirliği yaptığı izlenmi vermekten kaçınan Yemenli siyasi ve askeri yöneticiler gibi ABD de bu ülkedeki askeri rolünü fazla gündeme getirmiyor.

Öte yandan Yemen dün El Kaide'ye yönelik operasyonlarda 30 yabancının tutuklandığını duyurdu.

Tutuklananlar arasında bir Amerikalı, bir İngiliz ve üç Fransız vatandaşı da bulunduğu belirtildi.

Operasyonların ABD hükümeti ile "işbirliği" içinde gerçekleştirildiği bildirildi.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2010, 12:09
banner53
YORUM EKLE

banner39