Anadolu öğrencilerine İstanbul turu

Avrupa Kültür Başkenti kapsamında Anadaolu'dan 243 öğrenci, İstanbul'a getiriliyor.

Anadolu öğrencilerine İstanbul turu


Dünya Bülteni / Zehra Gülle

Anadolu’nun çeşitli  bölgelerinde yaşayan ve İstanbul’u hiç görmemiş 13-17 yaş arasındaki 243 öğrenci, İstanbul’u gezerek kültür-sanat etkinliklerini takip ediyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın organizasyonuyla, 7 - 14 Mayıs tarihleri arasında Şırnak, Hakkari, Tokat, Sivas ve Kırşehir’den gelen 243 öğrenci hem İstanbul’u geziyor hem de  kültür-sanat etkinliklerini takip ediyor.
 
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Anadolu’nun dezavantajlı bölgelerinde yaşayan öğrencileri İstanbul’da ağırlıyor. İstanbul’un Türkiye tanıtım projelerinden biri olan ‘Anadolu’ya İstanbul Turu’ için İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Valilik ve Kaymakamlıklar aracılığıyla programa dahil olmak isteyen 19 ilin il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından İstanbul’u hiç görmemiş öğrencileri tespit etti.

Şırnak’ın Uludere ilçesinden gelen 30 öğrenci 7-10 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’daydı.
 
Projenin sonunda Anadolu’nun 19 ilinden toplam 1000 öğrenci İstanbul’la tanışmış olacak. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, ilk kez İstanbul’a ayak basacak öğrencileri, kültür turlarından sanat etkinliklere uzanan bir programla İstanbul’un kent kültürünü tanıtmayı hedefliyor.
 
Şırnak’tan sonra Hakkari, Tokat, Sivas ve Kırşehir…

10 Mayıs tarihinde Hakkari’nden 49 öğrenci İstanbul’a geldi. Hız kesmeyen program 11 Mayıs’ta Tokat’ın Niksar, Sivas’ın Suşehri ve Kırşehir'in Akpınar ilçelerinden gelecek öğrencilere ev sahipliği yapacak.
 
13-17 yaşları arasında İstanbul’u ilk kez görecek öğrenciler için Topkapı Sarayı’ndan Ayasofya Müzesi’ne, Miniatürk’ten Rahmi Koç Müzesi’ne devam edecek gezi turlarını kapsayan 3 günlük tur programları hazırlandı.
 
Öğrenciler, Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Şenliği, 13. Uluslararası Kukla Festivali gibi dönemin kültür-sanat ajandasının nabzını tutan etkinliklere de katılıyorlar.
 
Programa katılan iller ise Ağrı, Amasya, Antalya, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kırşehir, Mardin, Muş, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Van.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 09:14
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Egemen Temelci
Egemen Temelci - 11 yıl Önce

Haberin son paragrafına doğru Kırklareli'nin Akpınar İlçesi denmiş Kırklareli'nin öyle bir ilçesi yok. Söz konusu ilçe Kırşehir'de bulunuyor.

banner39