Anadolu yılanı 'Baran' şifa olacak

Yaz aylarında artan yılan sokmalarına karşı artık panzehir ithal edilmeyecek.

Anadolu yılanı 'Baran' şifa olacak

Sağlık Bakanlığı, vatanı Anadolu toprakları olan yılanlardan toplanacak ve katırlar üzerinde geliştirilecek panzehir üretimi için düğmeye bastı.

Bugüne kadar yılan sokmalarında yurt dışından getirilen panzehir kullanan Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi (RSHM), yerli üretim için çalışma başlattı. Bunun için merkezin Esenboğa Havalimanı yolu üzerindeki serum çiftliğinde Çevre ve Orman Bakanlığı'nın izniyle Türkiye'de görülen en zehirli 5 yılan türünden örnekler toplanmaya başlandı.

Yerli panzehir üretimiyle ilgili çalışmalar konusunda bilgi veren RSHM Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, Türkiye'de akrepten sonra en fazla yılan sokmaları görüldüğünü, bu tür durumlarda atlar üzerinde geliştirilen serumların kullanıldığını söyledi.

Bu serumların, yılan zehiri enjekte edilen atların kanından elde edildiğini ifade eden Ertek, şunları kaydetti:

''Antijen olarak adlandırılan yılan zehiri enjekte edilen atların kanında 'antikor'' dediğimiz bir koruyucu madde oluşur. Bu madde daha sonra atların kanından toplanarak serum elde edilir. Biz bugüne kadar bu antivenomu (panzehir) yurt dışından alıyorduk. Ama son 1 yıldır serum çiftliğimizde yılan antiserumu üretmek üzere çalışma başlattık. Bu kapsamda Türkiye'deki en zehirli 5 yılan türünü belirledik. Bunlar koca engerek, şeritli engerek, boynuzlu engerek, Balkan engereği ve adını ülkemizin ilk yılan uzmanı olan Prof. Dr. İbrahim Baran'dan alan Baran engereği. Bunları Çevre ve Orman Bakanlığının izniyle tedavi amaçlı olarak toplamaya başladık. Çiftliğimizde her türden 4'er yılan bulunacak.''

Şimdiye kadar yılan türlerinden ikisini elde edebildiklerini, çiftlikte 8 erişkin 4 de yavru yılan bulunduğunu, diğer türlerin de çiftliğe gelmesiyle üretime başlayacaklarını açıklayan Ertek, birleştirilecek tüm yılan türlerinden alınan zehirlere karşı, bir panzehir geliştirileceğini bildirdi.
 

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2010, 10:39
banner53
YORUM EKLE

banner39