banner39

Anadolu'nun en eski camisi restore ediliyor

Anadolu'nun en eski camisi olan Habib-i Neccar Camisi'nde, 150 yıl önce yaşanan hasar nedeniyle, restorasyon çalışmaları yapıldığı bildirildi.

Arşiv 28.08.2007, 13:47 30.08.2007, 10:09
Anadolu'nun en eski camisi restore ediliyor

Antakya'da 150 yıl önce yaşanan deprem nedeniyle minaresi yıkılan ve Anadolu'nun en eski camisi olan Habib-i Neccar Camii restore ediliyor.

Vakıflar Bölge Müdürü İbrahim Özekinci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antakya'da bulunan Habib-i Neccar Camisi'nin ''Eski Eserleri Koruma Kurtarma ve Gelecek Nesillere Aktarma'' projesi kapsamında restore edildiğini söyledi.

Anadolu'nun en eski camisi olan Habib-i Neccar'ın Antakya'da 150 yıl önce yaşanan deprem nedeniyle minaresinin yıkıldığını anımsatan Özekinci, ''O tarihten sonra kısmi restore gören cami, şimdi tamteşekküllü ve aslına uygun olarak yeniden restore edilerek, turizme hizmet edecek'' dedi. Habib-i Neccar Camisi'nin 1940 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün denetimine alındığını vurgulayan Özekinci, şunları söyledi: ''Denetim altına alınmasının ardından camimizin şadırvan, medrese ve minaresinde 1954, 1965 ve 1987 yıllarında küçük çapta onarım çalışmaları yapıldı. Ancak geçtiğimiz yıl başlattığımız 'Eski Eserleri Koruma Kurtarma ve Gelecek Nesillere Aktarma' projesi kapsamında camimizde tarihinin en büyük restorasyon çalışmasını yapıyoruz.''

İlk Hıristiyanların mezarlarını barındırması nedeniyle dinler arası hoşgörü ve dayanışmanın simgesi olan camiyi, 541 bin YTL ödenek ile güzel bir görünüme kavuşturacaklarını belirten Özekinci, caminin yapılan restorasyonun ardından turistler tarafından daha ilgi göreceğini kaydetti. Özekinci, haziran ayında başlayan restorasyon çalışmasını kasım ayında tamamlamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi. Roma İmparatorluğu döneminde kilise olarak yapılan Habib-i Neccar, Milattan Sonra 636 yılında camiye dönüştürüldü.

CAMİİ'NİN TARİHÇESİ

Anadolu’nun ilk camii olan Habib-i Neccar Antakya’da yapılmış ve Müslümanlık Anadolu’ya buradan yayılmaya başlamıştır. Habib-i Neccar Camii  Hz. Ömer’in Komutanlarından Ebu Ubeyde Bin Cerrah Tarafından M.S 636 yılında inşa edilmiştir.

Hz. İsa’nın Havarilerine ilk inanan Habib-i Neccar bir inanç abidesi ve Kuran-ı Kerimde Yasin suresinde övülen bir şehittir.
   
Mezarı camide bulunmaktadır. Çok tanrılı dönemde Roma halkını Allah’a inanmaları için Antakya’ya iknaya Hz. İsa tarafından gönderilen elçiler Yuhanna, Pavlos ve Şemun Safa’nın da mezarları cami içinde yer  aldığına inanılmakta ve kabirleri bulunmaktadır.
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?