banner39

Anafor davasında sanık savunmalarına devam edildi

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci gününde 51 kişinin savunması alındı.

Arşiv 30.09.2009, 03:18 30.09.2009, 03:18
Anafor davasında sanık savunmalarına devam edildi


İzmir'de liderliğini Ahmet Tekin Baykal'ın yaptığı iddia edilen suç örgütüne yönelik gerçekleştirilen Anafor operasyonu davasının ikinci gün oturumu tamamlandı.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen, 43'ü tutuklu 176 sanığın yargılandığı davanın ikinci gününde 51 kişinin savunması alındı. Sarmaşık oeparasyonu kapsamında tutuklu yargılanan eski Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran da, 'Çeşme Plaj İhalesi'ne fesat karıştırdığı iddialarına yönelik ifade verdi.

Düğün salonu işletmecisi Eski Ülkü Ocakları Ege Bölge Başkanı Abidin Bilgin ile belediye başkanı olarak kıydığı nikahlar sırasında tanıştığını kaydeden Avkıran, bu kişinin kendisini makamında ziyaret ederek çay içmeye geldiğini söyledi.

Bu ziyaret sırasında Bilgin'in kendisine bir konu için görüşmek istediği Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu'nu tanıyıp tanımadığını sorduğunu ve kendisinin tanıdığını söylediğini anlatan Avkıran ifadesinde şunları söyledi; "Bende belediye başkanının telefonunun olup olmadığını sordu. Ben de olmadığını söyledim. Sekreterime Tütüncüoğlu'nun makamını arayarak yerinde olup olmadığını öğrenmesini istedim. Sekreterim belediye başkanının makamında olduğunu söyledi.

Daha sonra Encümen toplantısına katılmak üzere makamımdan ayrıldı. Ben oradan ayrıldıktan sonra Abidin Bilgin'in Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu ile görüşüp görüşmediğini bilmiyorum. İhale için arattırdığını bilsem zaten sekreterime arattırmazdım. Aracılık yaptığım suçlamalarını kabul etmiyorum.''

Neyle suçlandığını Cumhuriyet Savcısı tarafından ifadesi alınırken öğrendiğini de kaydeden eski Güzelbahçe Belediye Başkanı Avkıran, mağdur ve suçsuz olduğunu dile getirdi. İfadesini tamamlayan Avkıran, sağlık sorunları nedeniyle duruşmalarda sıkıntı çektiğini, diğer oturumlara katılmak istemediğini söyledi.

Mahkeme heyeti, Avkıran'ın talebini kabul etti. Sabah 09.00'da başlayan ve akşam 22.00'de tamamlanan oturumda aralarında tutuklu yargılanan eski İzmir Asayiş Şube Müdür Vekili Haluk Ercan'ın da aralarında bulunduğu toplam 51 kişinin savunması tamamlandı. İfade veren sanıklar, haklarındaki iddiaları reddetti.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?