banner39

'Anap ve DYP seçime katılmazsa hesabını veremez'

Eski siyasetçilerden Hasan Celal Güzel, "Anavatan ve DYP'nin meclisteki oylamaya katılması gerekiyor, aksi durumda seçmenine hesap veremezler" dedi.

Arşiv 26.04.2007, 07:39 26.04.2007, 07:39
'Anap ve DYP seçime katılmazsa hesabını veremez'

Meclis'te 20 milletvekiliyle temsil edilen Anavatan Partisi ve dört milletvekili bulunan DYP, cumhurbaşkanlığı oylamasına katılıp katılmamayı tartışırken, siyasetin duayen isimlerinden uyarı geldi.

Yıllarca merhum Turgut Özal'la birlikte devlet yönetiminde görev alan eski bakanlar Hasan Celal Güzel ve Ekrem Pakdemirli, muhalefetten demokratik bir tavır sergilemelerini istedi. Eski politikacılar, DYP ve Anavatan'a, "Abdullah Gül'e oy vermeseniz bile oylamaya katılın. CHP'nin dümen suyuna giderseniz sandıkta seçmene hesap veremezsiniz." dedi. Hasan Celal Güzel, iki merkez sağ partinin seçmen tabanının milliyetçi-muhafazakâr duyarlılığa sahip olduğunu vurgularken, Ekrem Pakdemirli, 367 tartışmaları yüzünden doğabilecek sıkıntılara dikkat çekti: "Türkiye'yi belirsizliğe, krize sürükleyen bunun faturasını öder."

Eski Milli Eğitim ve Devlet bakanlarından Hasan Celal Güzel, Erdoğan'ın aday olmamasını savunan isimlerdendi. Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adayı gösterilmesini 'olumlu' karşılayan Güzel, Anavatan ve DYP'nin oylamaya mutlaka katılarak 367 tartışmasını bitirmesini istiyor.

İki merkez sağ partinin seçmen tabanının milliyetçi-muhafazakâr duyarlılığına işaret eden Güzel, "Anavatan da, DYP de böyle bir seçimde tarafsız değil, demokrasiden yana taraf olmalı.

CHP'nin dümen suyuna giderlerse halkın gözünden düşerler. Jakoben bürokratik yapı şunu anlamalı.

Halkla inatlaşma olmuyor. 367 şartına inanmıyorum; ama bu yüzden seçime gidilmek zorunda kalınırsa AK Parti yüzde 50 oyla gelir." dedi. Hasan Celal Güzel, CHP lideri Deniz Baykal'ın, milliyetçi tutumu nedeniyle kazandığı popülariteyi cumhurbaşkanlığı seçimi sürecindeki kutuplaştırıcı ve kavgacı söylemi ile kaybettiğini de savundu.

Turgut Özal döneminin kudretli isimlerinden Prof. Dr. Ekrem Pakdemirli de cumhurbaşkanı seçebilmek için 184 milletvekilinin Genel Kurul'da bulunmasının yeterli olduğu düşüncesinde. Mesut Yılmaz hükümetinde Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunan Pakdemirli, halen üyesi olduğu Anavatan Partili milletvekillerine, "Aslanlar gibi oylamaya katılın." çağrısı yaptı. Milletvekillerinin görevinin Meclis'e gitmek olduğunu, bunun için para aldıklarını ifade eden Pakdemirli, 367 nedeni ile seçim iptali yaşanmasının ekonomiyi altüst edeceğini ileri sürdü. Pakdemirli, "Milletvekili, görevini yapacak. Gidip fikrini söyler. Gül'ü beğenmiyorsan oyunu vermezsin. Eğer yargıya taşınır ve seçim olursa Türkiye belirsizliğe girer, başta ekonomi olmak üzere her şey allak bullak olur. Böyle bir lüksümüz yok. Türkiye'yi belirsizliğe, krize sürükleyen bunun faturasını öder." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?