banner39

Anayasa değişiklik paketi yüzde 90 tamam!

Hükümet, Anayasa paketine son şekli bugünkü toplantıyla verdiğini açıkladı.

Arşiv 17.03.2010, 16:01 18.03.2010, 13:04
Anayasa değişiklik paketi yüzde 90 tamam!

 

Okan Haksever/ Dünya Bülteni- Ankara

Hükümet, anayasa değişiklik paketini yüzde 90 oranında tamamladı. Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda, HSYK'nın yapısının değiştirilmesi ve üye sayısının 21'e çıkarılması kesinleşti. Anayasa Mahkemesi'ne dokunulmayacak, askere sivil yargı yolunu açan düzenleme de pakete girdi.

Başbakan Erdoğan, anayasa değişiklik paketine son şeklini vermek için partisinin hukukçu kurmaylarıyla başbakanlıkta toplandı. Beş saat süren toplantıda pakete son şekil verilemedi ama yüzde 90 oranında tamamlandı.

Pakette yer alması kesinleşen düzenlemeler şöyle :

HSYK'nın üye sayısı 21'e çıkarılacak. Bunun sekizi alt mahkemelerden, ikisi üst yargıdan gelecek. Cumhurbaşkanı ve TBMM de kurula üçer üye verecek. Pakete göre, bu kurula, Sayıştay, Danıştay ve Yargıtay da birer üye verecek.

Pakette kesinleşen bir başka madde ise memurlara grevli toplu sözleşme hakkı.

Pakette olan diğer konu başlıkları ise şöyle; kadınlara ve çocuklara pozitif ayrımcılık, ombudsmanlık kurumu, fişlemeye son düzenlemesi.

Pakette kararlaştırılan maddelerden biri de, yurtdışına çıkış yasağının ancak mahkeme kararıyla engellenmesi hükmü.

Değişiklik paketinde, Yüksek Askeki Şura kararlarına yargı yolu açılırken, hangi tarihten itibaren itiraz edilebileceği ise henüz netleşmedi.

Yine anayasa değişikliği ile memur ve diğer kamu görevlilerine, uyarı kınama cezalarını da yargıya taşıyabilme hakkı teminat altına alınıyor.

Değişikliğin konuşulduğu ilk günlerde pakette olması beklenen, Anayasa Mahkemesi'nin ikiye bölünmesi ve üye sayısının artırılmasına ilişkin düzenleme, Türkiye Milletvekilliği ile ilgili çalışma pakette yer almayacak.

Anayasa'nın 117'inci maddesinde değişiklik yaparak, Genelkurmay'ın "Türkiye'nin iç ve dış güvenliğinden sorumlu olma" konumunu, "dış güvenlikten sorumlu olma" haline dönüştüren teklif de paketten çıkarıldı.

AK Parti yönetiminin muhalefete, parti kapatma konusunda sunacağı 3 değişik alternatif şöyle; Ya kapatma davası açılırken Meclis'ten 367 oyla yetki aranacak, ya kapatma kararı Venedik Kriterleri'ne göre verilecek, ya da kapatma davası açılırken Meclis iznine ihtiyaç olmayacak ancak kapatma kararı alınırken Venedik Kriterleri'ndeki "şiddete bulaşma" şartı aranacak.

AK Parti'nin hukukçu kurmayları, yarın öğleden sonra tekrar toplanarak pakete son şeklini vermesi bekleniyor.

Erdoğan ile toplantıya katılan partinin hukukçu kurmayları ise şunlar; Cemil Çiçek, Bülent Arınç, Hayati Yazıcı, Beşir Atalay, Sadullah Ergin, Bekir Bozdağ, Haluk İpek, Ahmet İyimaya, Burhan Kuzu ile Ömer Çelik.

Yorumlar (1)
aman! 13 yıl önce
Anayasa değişikliği çalışmaları YÖK'ün katsayı çalışmasına benzemesin aman dikkat! Artık bu ülke, 3. Dünya ülkesi manzarası veren vehimlerinden kurtulsun kurtulsun kurtulsun....
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?