banner39

Anayasa için kritik gün

Meclis bu hafta, Anayasada yapılacak 17. değişiklik için uzun sürecek mesaisine başlıyor.

Arşiv 19.04.2010, 07:24 19.04.2010, 08:08
Anayasa için kritik gün


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

AK Parti milletvekilleri tarafından verilen ve TBMM Anayasa Komisyonu’nda 3 gün süren çalışmanın ardından kabul edilen Anayasa değişikliği teklifi, bugünden itibaren Genel Kurul’da görüşülecek.

Teklifin görüşmelerinden önce AK Parti TBMM Grubu toplanacak. Başbakan Erdoğan’ın toplantıda Anayasa değişikliği konusundaki görüşlerini yinelemesi bekleniyor.

Teklifin tümü üzerindeki görüşmeler bugün yapılacak. Saat 13.00’de toplanacak olan Genel Kurul, tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelerine geçilmesi için gizli oylama yapılacak. Teklifin maddeleri daha sonraki günlerde görüşülecek. Genel Kurul, TBMM’nin açılışının yıldönümü olan 23 Nisan’da özel gündemle toplanacak. Anayasa değişikliği teklifleri, Genel Kurul’da iki tur halinde görüşülüyor. Bu hafta başlayacak ilk tur görüşmelerinde geneli ve maddeleri üzerinde yapılan konuşmaların ardından maddelerin tek tek gizli oylamasına geçiliyor.

Teklif için ilk turda ‘maddelere geçilmesi’yle 29 madde için (biri üç geçici maddeyi içeren çerçeve madde) 30 gizli oylama yapılacak. TBMM İçtüzüğü’ne göre, ikinci tur görüşmeye birinci görüşmenin bitiminden 48 saat geçmeden başlanamıyor. İkinci turda, maddeler üzerinde konuşma olmayacak. İkinci turda da maddelerin yanı sıra teklifin tümüyle birlikte 30 gizli oylama yapılacak. Teklifin kabulü, Meclis’in üye tam sayısının beşte üç çoğunluğunun (330) gizli oyuyla mümkün.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?