banner39

Anayasa Mahkemesi davayı kabul etti

Anayasa Mahkemesi tarafından ön incelemesi yapılan kapatma davasının başvurusu kabul edildi.

Arşiv 31.03.2008, 14:26 31.03.2008, 15:54
Anayasa Mahkemesi davayı kabul etti

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davayla ilgili iddianamenin ön incelemesinden davayı görüşmeyi kabul etti.

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Alifeyyaz Paksüt, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sunduğu AK Parti'nin kapatılması istemini içeren iddianamenin kabulüne karar verildiğini bildirdi.
 
Paksüt, Yüksek Mahkeme'nin saat 10.00'da başlayan ve yaklaşık 4 saat süren toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, mahkememize bir iddianame sunmuştu. Karar, iddianamenin Abdullah Gül dışında kalan bölümünün kabulüne oybirliğiyle, Abdullah Gül yönünden de kabulüne Haşim Kılıç, Sacit Adalı, Serdar Özgüldür ve Serruh Kaleli'nin karşı oyları ve oy çokluğuyla karar verildi" dedi.
 
Başkanvekili Paksüt, açıklamanın ardından soru almayacaklarını belirterek, "Soru veya yorum yapılmamasını özellikle rica ediyorum" diye konuştu.

Mahkeme, iddianamenin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dışında kalan bölümünün kabulüne oy çokluğuyla karar verildi. Bu davanın kabulü anlamına geliyor.

Ancak, iddianamenin Abdullah Gül kısmı da 7'ye 4 oy çokluğuyla kabul edildi.

SÜRECİN İŞLEYİŞ ŞEKLİ

Bu aşamadan sonra ön savunmasını yapması için iddianame AK Parti'ye gönderilecek. AK Parti yasal olarak 1 ay içinde ön savunmasını verecek. Ek süre talebinde bulunulursa bunu da Anayasa Mahkemesi değerlendirecek.

Ön savunmanın Anayasa Mahkemesine verilmesinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, esas hakkındaki görüşünü bildirecek.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının esas hakkındaki görüşü AK Parti'ye gönderilecek. Daha sonra belirlenecek bir tarihte Yalçınkaya sözlü açıklama; AK Parti yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

Bütün bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, gerekse davalı AK Parti ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Anayasa Mahkemesinin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç bir toplantı günü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacaklar.

AK Parti hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması halinde 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.

Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesinin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.

Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın 69. maddesine göre, temelli kapatma yerine, dava konusu fiillerin ağırlığına göre Devlet yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakma kararı da verebilecek.

 

Yorumlar (1)
Mesut 15 yıl önce
anladıkki seçimler hikaye imiş bu milletin milletvekili cumhurbaşkanı değil anayasa mahkemesi üyelerini seçmesi gerekiyormuş.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?