banner39

Anayasa Mahkemesi'den bir ret daha

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin 2004'te açtığı Kamu görevlilerinin yargılanması hakkındaki davayı reddetti.

Arşiv 23.05.2008, 17:09 24.05.2008, 08:13
Anayasa Mahkemesi'den bir ret daha

Anayasa Mahkemesi, 5232 sayılı ''Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun''un bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açılan davayı reddetti.

CHP, 5232 sayılı ''Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun''un 2, 6 ve 7. maddelerinin yürürlüğünün durdurulması ve iptali istemiyle Ağustos 2004'te Anayasa Mahkemesi'nde dava açmıştı.

Davayı esastan görüşen yüksek mahkeme, söz konusu kanuna ilişkin iptal ve yürürlüğün durdurulması istemlerini reddetti.

CHP'nin bazı maddelerinin iptalini ve yürürlüğünün durdurulmasını istediği yasa, Başbakanlık, bakanlık ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatında görevli olup ortak kararla atanan memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında soruşturma açılması konusunda yeni düzenleme getiriyor.

İptal istemi reddedilen hükümlerde, ihbar ve şikayetlerin soyut ve genel nitelikte olmaması, kişi ve olay belirtilmesi, iddiaların ciddi bulgu ve belgelere dayanması, dilekçe sahibinin ad, soyadı ve imzası ile iş veya ikametgah adresinin bulunması zorunlu olması öngörülüyor. Yasaya göre, bu şartları taşımayan ihbar ve şikayetler, cumhuriyet başsavcılıkları ve izin vermeye yetkili merciler tarafından işleme konulmayacak, ancak iddialar şüpheye mahal vermeyecek şekilde belgelerde ortaya konulursa bu şartlar aranmayacak.

Yasaya göre, Cumhuriyet başsavcılıkları ile izin vermeye yetkili merciler, ihbar ve şikayetler konusunda daha önce sonuçlandırılmış bir ön inceleme olması halinde başvuruyu işleme almayacak. Ancak ihbar veya şikayet eden kişilerin konuyla ilgili olarak daha önce ön incelemenin neticesini etkileyecek yeni belge sunması halinde başvuruyu işleme koyabilecek.

Memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında ihbar ve şikayetlerin, ''ihbar veya şikayet edileni mağdur etmek amacıyla'' yapıldığının anlaşılması sonucunda, haksız isnatta bulunanlar hakkında, yetkili ve görevli Cumhuriyet başsavcılığınca resen soruşturma açılacak.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun'a göre, Yargıtay'ın ilgili ceza dairesinde ve il ağır ceza mahkemesinde açılmış davalar ile Danıştay'ca itirazen incelenen kararlar, genel hükümlere göre yetkili ve görevli mahkemelere devredilecek.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?