banner39

Andican olayları üçüncü yılında

2005 yılı Mayıs ayında meydana gelen trajik Andican olaylarında hayatını kaybedenler anıldı.

Arşiv 15.05.2008, 14:49 15.05.2008, 17:42
Andican olayları üçüncü yılında


Dünya Bülteni / Haber Merkezi


2005 yılı Mayıs ayında meydana gelen trajik Andican olaylarının yıldönümü sebebi ile insan hakları savunucuları ve Amerika'nın Özbekistan Büyükelçiliği tarafından açıklamalar yapıldı. ABD Büyükelçiliği bildirisinin çok kısa olması eleştirildi.

13 Mayıs 2005 tarihinde, Özbekistan resmi kaynaklarının değerlendirmelerine göre, Özbekistan'ın güneyinde yer alan Andican şehrindeki terör olayları, komşu ülkelerden glen silahlı grupların katıldığı isyan sonucu ortaya çıkmıştır.

Olay şahitleri, yerli ve yabancı insan hakları savunucularının verilerine göre ise Andican'daki olaylar, halkın umutsuzluk ve haklardan yoksunluğunun sebep olduğu, hükümet karşıtı kütlesel barışçı yürüyüşe, devlet güçlerinin sert müdahalesiyle başladı.

Andican'da hayatını kaybedenlerin gerçek sayısı hala bilinmiyor. Resmi açıklamalara göre olayda 187 kişi hayatını kaybetti. Gayri resmi kaynaklara göre kurban sayısı binden fazla.

İnsan hakları savunucuları, Özbekistan'da halkın üç yıl önce meydana gelen olayları hatırlamamayı yeğlediğini, ülkenin yakın ve uzak jeopolitik ortaklarının susmayı tercih ettiği ve ABD Büyükelçiliğinin bildirisinin de çok kısa olduğunu söylüyor. 

ZULMÜ PROTESTO ETTİ, HAPSE KONDU

Andican olaylarında hükümeti şiddet kullanmakla eleştirdiği için hapse konulan Özbek kadın uluslararası insan hakları ödülü almaya hak hazandı.

2008 İnsan Hakları Savunucuları Martin Ennals Ödülü'nü almaya kazanan Mutabar Tacibaeva'nın sağlık durumunun bozulmakta olduğu ve hayatının tehlikede olduğu bildirildi.

Ödül jurisini oluşturan tanınmış 10 önde gelen insan hakları grubu, Tacibaeva'nın hemen serbest bırakılmasını talep ettiler. Juri üyeleri Tacieva için, "Olağanüstü cesur bir kadın. Çünkü Özbekistan gibi ülkede insan haklarını savunmak hapis veya ölüme yol açar. Özbekistan'dan insan hakları savunucuları hapis veya sürgünden birini tercih etmek zorunda bırakılıyorlar." denildi.

1962 doğumlu Tacibaeva, Mart 2006'da yasadışı bir örgüt üyesi olmak iddiası ile 8 yıl hapse mahkum edildi. Psikiyatri gözetim merkezinde tutuluyor. Sağlık durumu gün geçtikçe bozuluyor. Tek kişilik hücrede kalıyor. Avukatı ve yakınları ile çok az görüşebiliyor.

Uluslararası insan hakları ödülü Amnesty International'ın (Uluslararası Af Örgütü) ilk genel sekreteri İngiliz avukat Martin Ennals adına veriliyor.

Jüriye göre, Tacieva, 2007 Ağustos ve Kasım arasında yazdığı mektuplarda "Unutulmak istemiyorum. Benim doğrumdan korkuyorlar. Bu sebeple bana işkence ediyorlar." dedi.

ANDİCAN'DA NE OLDU

Özbekistan'da Devlet Başkanı İslam Kerimov'un demir yumruklu yönetimine karşı sonunda ilk isyan patlak verdi. Ülkenin doğusunda Fergana Vadisi'ndeki 300 bin nüfuslu Andican kentinde, 'Aşırı İslamcılık' suçlamasıyla 'Ekremiler Grubu'ndan 23 işadamına verilen ağır cezalar isyana dönüştü.

Kerimov muhalifi 2 bin kadar gösterici, kentteki cezaevini basarak aralarında adi hükümlülerin de bulunduğu yaklaşık 4 bin mahkûmu serbest bıraktı. Daha sonra büyüyen olaylarda polis ateşiyle çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?