Angela Merkel'a ağır yenilgi

Yunanistan'ı iflastan kurtarma paketiyle Almanları kızdıran Merkel, en kalabalık eyalet K.R. Westfalya'da seçimi kaybetti

Angela Merkel'a ağır yenilgiDünya Bülteni/Haber Merkezi

Yunanistan’ı iflastan kurtarmak için kabul edilen 22.4 milyar avroluk paketle Almanları kızdıran Başbakan Angela Merkel, ilk faturayı, 18 milyon nüfusuyla en kalabalık eyalet Kuzey Ren Westfalya’da seçimi kaybederek ödedi.

900 bini Türk 18 milyon nüfusuyla en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyalet Meclisi için seçim dün yapıldı. 100 bin kadarı Türkiye kökenli 13 milyon 264 bin seçmenin bulunduğu eyalette, 25 parti meclise girmek için yarıştı.

Yaklaşık bir milyon kişi ilk kez oy kullandı. 28 seçim bölgesinde 290’ı kadın olmak üzere bin 174 aday vardı. 35 Türkiye kökenli politikacı da çeşitli partilerden aday oldu.

Küçük bir genel seçim havasında geçen NRW seçimlerini kazanan partiler, federal düzeydeki politikanın yapılanmasında da önemli rol oynayacak. Seçim sonuçları, Yunanistan’a verilen ekonomik yardım ile oy kaybeden Başbakan Angela Merkel’e ulusal çapta rakip olacak sol kanattan bir ismi de öne çıkarabilir. Beş yıldır iktidardaki CDU ile FDP koalisyonuna son vermek için mücadele eden SPD’nin eyalet başbakan adayı Hannelore Kraft’ın siyasi ikbali, seçimden alacağı sonuca bağlı.

Eyaletteki 900 bin Türk’ün 28 adayla yarışa katıldığı seçimde, 2005’de Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) 39 yıllık iktidarına yüzde 37’ye karşı yüzde 44.8’le son veren Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Hür Demokrat Parti (FDP) ittifakı sandığa tosladı. Sandık çıkışı anketlere göre, CDU yüzde 34.3, ortağı FDP yüzde 6.6 oy alırken, sol kanatta SPD yüzde 34.4, Yeşiller yüzde 12.5 ve Sol Parti yüzde 6 oyla önde çıktı. Eyaletin tekrar SPD’ye geçmesi sağ ittifakın, Federal Meclis’ten (Bundestag) geçen yasaları onaylayan Eyalet Temsilcileri Meclisi’ndeki (Bundesrat) çoğunluğu yitirmesi anlamına geliyor.

16 eyalet hükümetinin atadığı temsilcilerden oluşan Bundesrat’ın 69 koltuğundan 37’si CDU-FDP’nin elindeydi. Kuzey Ren Vestfalya ise Bundesrat’ta 6 kişiyle temsil ediliyor. Federal hükümette olduğu gibi eyalette de Hıristiyan Demokratlar (CDU) ile Hür Demokratların (FDP) iktidarı sözkonusuydu. Koalisyonun seçimleri kaybetmesiyle Angela Merkel Hükümeti'nin federal düzeydeki vergi ve sağlık reformu tehlikeye girdi.

5 TÜRK ADAY MECLİSTE

Almanya'daki seçimlerde, 5 Türk kökenli milletvekili adayı da meclise girmeyi başardı.

Kesin olmayan sonuçlara göre, Yeşiller Partisinden 22. sırada aday olan Arif Ünal, Sol Partiden 8. sıra adayı Ali Atalan ve 9. sıra adayı Özlem Alev Demirel parti listelerinden milletvekili seçildi. Sosyal Demokrat Parti (SPD) Bochum adayı Serdar Yüksel ve Wesel kentinden aday olan İbrahim Yetim de doğrudan seçilerek meclise girmeyi başaran isimler oldu.

SPD'li Yüksel, en yakın rakibinden 12 bin, Yetim de en yakın rakibinden 7 bin 500 fazla oy alarak meclise girmeyi başardı.

Ünal, 60 yıllık eyalet meclisi tarihinde ilk kez meclise giren Türk kökenliler olarak tarihe geçtiklerine dikkati çekerek, şöyle dedi:

"Kolay değil, tam 60 yıl sonra KRV'de Türk kökenliler meclise girmeyi başardı. Bundan sonra herkes sorumluluk taşıyor. Yeni hükümet kurulması zor. Büyük koalisyon da (CDU-SPD koalisyonu) bana göre tehlike. O zaman muhalefet olmayacak. Seçim kurulu kesin sonuçlarını Cuma günü alacağız. Mazbatamızı da ardından alacağız."

Meclise 26 yaşında girmeyi başaran Demirel de çok mutlu olduğunu ve göçmenlerin sorunlarının çözümü için çaba harcayacaklarını söyledi.

SPD'den Köln kentinde aday olan Tayfun Keltek ise 500 oy farkıyla seçimi kaybetti.

Seçim sonucundan dolayı oldukça üzgün olduğu dikkatlerden kaçmayan Keltek, bir açıklama yapmak istemedi.

"KİLİT EYALET"

Merkel, Yunanistan'ın içinde bulunduğu mali krizi aşması için Avrupa Birliği tarafından hazırlanan kurtarma paketine Almanya'nın vereceği desteğin parlamentoda oylamaya açılmasını seçimlerin sonrasın ertelemeye çalıştıysa da başarılı olamamıştı.

Kuzey-Ren Vestfalya'daki bazı kentlerin iflasın eşiğinde olduğu bildiriliyor.

Yunanistan'ı kurtarma paketinin, eyaletin ekonomisinde sorun yaşandığı bir dönemde yapılması eleştirilere yol açmıştı.

18 milyon nüfuslu Kuzey-Ren Vestfalya, Alman endüstrisinin kalbi sayılan işletmelere ev sahipliği yapan ve siyasi açıdan, ülke genelinin barometresi olan bir eyalet olarak görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 11:01
banner53
YORUM EKLE

banner39