banner39

Anglikan kilisesi liderleri belgesele tepkili

Müslümanların bakış açısıyla Hz. İsa'nın hayatı bugün İngiliz ITV televizyonunda yayına giriyor. Anglikan liderler tepkili.

Arşiv 19.08.2007, 13:24 19.08.2007, 13:25
Anglikan kilisesi liderleri belgesele tepkili

 

M. Hasan Uncular / Dünya Bülteni

 

İngiliz ITV televizyonunda bugün (19 Ağustos Pazar) Müslümanların Hz. İsa’ya bakış açısı ve çarmığa gerilme olayının İslam’ın nasıl değerlendirdiğiyle ilgili bir belgesel yayınlanıyor.

 

Bir saatlik belgesel programın sunucusu Melvyn Bragg, “Hz. İsa’nın Müslümanlar arasında çok önemli bir yeri var ama çoğu insan bunu bilmez” diyor.

 

Bir Anglikan olarak yetiştirilen Lord Bragg, böyle bir program fikrinden oldukça etkilendiğini belirterek bu belgesel programda birçok akademisyen ve tarihçi ile yapılan röportajlarda Müslümanların Hz. İsa ile ilgili bakış açılarının işlendiğini ifade ediyor.

 

Müslümanlar, Hz. İsa’nın Allah’ın büyük peygamberlerinden biri olduğuna inanır ve Hazreti Meryem’in oğlu olduğuna inanırlar. Allah’ın oğlu olduğuna değil. Yüce Kur’an-ı Kerim’de İsa ve Mesih diye adlandırılan Hz. İsa’nın, çarmığa gerildiğine inanılmaz ama gökyüzüne yükseltildiğine inanılır.

 

Müslüman inancında Hz. İsa’nın kıyamet kopmadan önce tekrar yeryüzüne ineceğine ve yeryüzünde barışı ve huzuru getirip adaletin ve doğruluğun üstün geleceğine inanılır. Hz. İsa’ya inananlar ona karşı çıkanlara üstün gelecektir.

 

İslam’ın manevi tarafına vurgu yapılacak

 

Manevi Boyut Programın yapımcısı ve yönetmeni Irdhad Ashraf, bu belgeselle İslam’ın manevi tarafına da vurgu yapmak istediklerini söyledi.

 

“Hz.İsa Müslümanlar tarafından sevilir ve sayılır ve bizim dinimizdeki en büyük peygamberlerden biridir” diyen Ashraf, programda yer alması için Anglikan ve Katolik grupların temsilcilerini davet etmiş. Ashraf hiçbirinin müsait olmadığını belirtiyor.

 

Anglikan liderler belgesele tepkili

 

Diğer taraftan, tepkili olan İngiliz Anglikan liderler de bulunuyor. Bunlar arasında, “Müslümanların Hz. İsa’nın kutsallığını inkâr etmesi kabul edilemez” diyen Patrick Sookhdeo, “Kur’an’ın kıyamet günü Hz. İsa tüm haçları kıracak demesinden nasıl övgüyle bahsedebiliriz?” diye ilave etti.

 

Programının yayıncılarını çifte standartla suçlayan Anglikan lideri, “en son peygamber olarak Hz. Muhammed’e meydan okuyan bir program yapılsa Müslüman dünyası nasıl tepki verir?” dedi. Kur’an ve İncil’de Hz. Muhammed (s.av)’in en son peygamber olduğu ve onunla birlikte peygamberliğin bittiği belirtiliyor.

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?