banner15

Ankara Adliyesi'ndeki toplantıda YARSAV isyanı

Yüksek yargı başkanlarının Ankara Adliyesi'nde hakim ve savcıları dinleme toplantısında, sert diyaloglar ve arbede yaşandı.

Ankara Adliyesi'ndeki toplantıda YARSAV isyanı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ankara Adliyesi'nde bugün yapılan toplantıya YARSAV üyelerine isyan damgasını vurdu. Salona gelen bazı savcılar, salonun YARSAV üyeleri tarafından doldurulduğunu görünce isyan ettiler. Toplantının YARSAV toplantısına döndüğünü söyleyerek tepki gösteren savcılara, salonun bazı bölümlerinden alkışla destek geldi.

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, Ankara Adliyesinde görevli hakim ve savcılarla bir araya geldi.

Adliyenin konferans salonundaki toplantıya, Ankara Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Uğurlu, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri, Cumhuriyet Savcıları, hakimler, Yargıtay ve Danıştay üyeleri ile tetkik hakimleri katıldı.

''Hakim ve savcıların mesleğe ilişkin sorunları ve çalışma şartlarıyla ilgili konuların ele alınacağı'' bildirilen ve basına kapalı olarak gerçekleştirilecek toplantı, saat 15.00'de başladı. Ama salonda oturacak yer bulamayan Ankara adliyesi hakim ve savcıları, başkanların önünde sert sözlerle tepkilerini ortaya koydular. Salonun YARSAV üyeleri ile doldurulduğunu, savcı ve hakimlerin dışarıda kaldığını belirterek, 'Buranın YARSAV toplantısına dönmesine izin vermeyeceğiz' diye bağıran bir savcıya, 'Hani burada bizim terfi sistemimizdeki aksaklıklar, yanlışlıklar konuşulacaktı, sorunlarımız konuşulacaktı, siz ne yapıyorsunuz?' diyen bir başka savcı eşlik etti. Bu konuşmalara salonun bazı bölümlerinden alkış sesleri de yükseldi.

Bu arada isyan eden savcıyı dışarı çıkarmak isteyen bir kadın koruma görevlisi ile savcı arasında itiş kakış yaşandı

YARGITAY ÖNÜNDEN SERVİS KALDIRILDI

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker başkanlığında Anayasa değişiklik paketini görüşmek üzere Ankara Adliyesi'nde düzenlediği brifinge katılmak isteyen Yargıtay üyeleri için servis kaldırıldı. Yargıtay binasından çıkan üyeler, kendileri için hazırlanan servise binerek, Adliye'nin yolunu tuttu.

Adliye'deki brifinge katılmak üzere Yargıtay'dan çıkan Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ise gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı. Gerçeker, konuyla ilgili açıklamayı toplantıdan sonra yazılı olarak yapacaklarını söylemekle yetindi.
Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2010, 18:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35