banner39

Ankara'daki kazıda bomba ve cephane bulundu

Ankara'nın Sincan İlçesi'nde yapılan kazıda çok sayıda ağır silah bulundu. Bölgede yeni bir kazı da başladı.

Arşiv 12.01.2009, 17:42 08.10.2018, 16:52
Ankara'daki kazıda bomba ve cephane bulundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Ergenekon soruşturması kapsamında başlayan kazıların ardı arkası kesilmezken Ankara'nın Sincan İlçesi'nde yarbay Mustafa Dönmez'in evinde el geçirilen krokiye göre evinin yakınında yapılan kazıda 30 el bombası, dokuz sis bombası ve 800'den fazla G-3 mermisi bulundu. Bulunanlar arasında iki de lav silahı bulunduğu ileri sürülüyor. Ama bu bilgi henüz doğrulanmadı.

Bu arada Ankara polisi, bu kuyunun çok yakınında yeni bir kazıya daha başladı.

Polis ekiplerinin kazma ve küreklerle yaptıkları çalışmada bir çukur içerisinde 30 el bombası, 9 sis bombası, 10 aydınlatma fişeği, 800'den fazla G-3 piyade tüfeği mermisi bulundu.

El bombalarının bir kutu içerisindeki yumurta kartonuna dizili olduğu görüldü. Diğer mühimmatlar da ambalajlar içerisinden çıkartıldı.

Kazının yapıldığı alana giden yolda önlem alan Jandarma Trafik ekipleri basın mensuplarının bölgeye girişlerine izin vermezken, kazı alanında sadece TRT'nin görüntü almasına izin verildi.

ADIM ADIM OPERASYON

Polis, Yarbay Mustafa Dönmez'in evinde yaptığı aramada ele geçirdiği bir krokiden yola çıkarak, Yenikent Zir Vadisi harabelerinde bir nokta belirledi. Harabelere sırtını dönerek adım hesabı yapan bir polis, belli bir noktaya ulaştıktan sonra zıplayarak zemini yokladı. Bulunan kuyuda köpek yardımıyla arama çalışması başlatıldı.

Emniyet güçlerinin Ergenekon kazısı yapacağı Yenikent Zir Vadisi harabelerine basın mensuplarının girişi yasaklandı.

Savcılık, kazı yapılan yerde bubi tuzağı bulunabileceği ihtimaline karşı basının bölgeye yaklaştırılmaması talimatı verdi.

Çalışmalara Cinayet Büro Amirliği ekipleri de katılıyor. Firari Yarbay'ın evinde ele geçen krokiye göre arama çalışmasının başladığı bildirildi. Kazı çalışmasının, bağ evlerinin bulunduğu Zir Vadisi'nin içinde kalan mezarlık yanında yapıldığı belirtiliyor.

PROJEKTÖR YARDIMIYLA KAZI YAPILIYOR

Emniyet ekipleri ellerinde projektör ve kazma ile kazı alanına geldiler. Mezarlığın yanında yer alan ve atıl halde olan ve yerleşim merkezlerine uzak olan evde güvenlik çemberi oluşturuldu. Polis ekipleri gazetecileri kazı bölgesinden uzaklaştırıyor. Kazı alanı mezarlığın hemen yanındaki atıl durumda olan bir evin bahçesi.

YAZLIK EV DEĞİL CEPHANELİK !

Yarbay Mustafa Dönmez'in, Ergenekon'un 10. dalgasında firari olduğu ortaya çıkmıştı. Muvazzaf Yarbay Mustafa Dönmez'in Sakarya'nın Sapanca ilçesindeki yazlık evinde polisin yaptığı aramada 22 el bombası, 5 adet tabanca, 1 adet kaleşnikof tüfek, binlerce mermi ile askeri malzemeler ele geçirilmişti. Yarbay Mustafa Dönmez olay sonrası kaçmış, bugün akşam saatlerinde teslim olmuştu.

Polis, şu anda bulunan kuyunun yanında Sincan belediyesinden getirdiği iş makinaları ile yeni bir aramaya başladı.

CEPHANE İÇİN NE DEDİLER?

Fikri Sağlar: Soruşturma daha da yukarı gitmeli

Bu kazılar ve bomba çukurlarına hiç şaşırmıyorum. Bunların varlığı zaten konuşuluyordu. Toprak altından çıkarılan silahlar neye karşı kullanacaktı? Toplumda infial uyandıracak eylemlerle darbe ortamına doğru gidişi hızlandıracak suikastlarda, bombalamalarda kullanmayı amaçlıyordu. Bu soruşturma daha da yukarı gitmeli.

Alper Görmüş: Türkiye'yi yönetilemez hale getireceklerdi
Bir gazete Ergenekon iddianamesinin yayınlandığı gün şöyle bir manşet atmıştı: 'Av tüfeğiyle darbe'. Ergenekon davasını küçümseyen çok şey yazıldı. Şimdi manzara ortada ve büyüyeceğini söylemek kehanet olmaz. Türkiye'yi yönetilemez hale getirmekti amaç. Şu ortaya çıkan silahlarla bu örtüşüyor.

Cengiz Çandar: TSK, içindeki yasadışılığın üzerine gitmeli
Bundan sonrası çorap söküğü gibi gelecektir. Güneş balçıkla sıvanmaz. Genelkurmay, bu ülkenin en önemli güvenlik birimidir. Dolayısıyla yasal süreçte kendi içinde oluşan yasadışı örgütlenmelerin üzerine gitmesi gerek. TSK'dan bunu bekliyoruz. Bu dava İtalya'daki Gladyo olayına benziyor. Orada da birçok asker bürokrat suçlu bulundu. Bu süreç Türkiye'de de yaşanabilir.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında 7 Ocak'ta gerçekleştirilen gözaltıların ardından basına çeşitli bilgiler yansıdı. Suikast planları, fişlemeler ve tetikçi listesi gibi konulardaki farklı bilgiler soru işaretine yol açtı. Kamuoyunun cevap beklediği bazı sorular şöyle:

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yeditepe Üniversitesi'nin sahibi Bedrettin Dalan, operasyonu haber aldığı için yurtdışına çıktığını söyledi. Bu bilgiyi Dalan'a kim verdi?

Yarbay Mustafa Dönmez'in evinde çok sayıda cephane bulundu. Dönmez bu kadar mühimmatı nereden ve nasıl temin etti, ne amaçla kullanacaktı?

Tutuklanan muvazzaf subayların evlerinde fişleme dosyaları ve bazı görüntüler ele geçirildi. Üst düzey bürokratlar, siyasi ve askeri personel ile ailelerine ait uygunsuz görüntüler şantaj amacıyla kullanıldı mı?

Örgüt üyeliğinden tutuklanan subaylar kendi meslektaşlarını neden fişledi?

İbrahim Şahin, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu ve Genelkurmay'dan Metin Paşa'nın kendisini arayarak terörle mücadele konusunda göreve çağırdığını söyledi. Bu gerçek mi? Şahin, 'Bana devlet görev verdi.' diyerek bazı kesimleri tehdit mi ediyor? 'Bana sahip çıkmazsanız bildiklerimi anlatırım' mesajı mı veriyor?

Sağlık sorunları sebebiye Susurluk'tan aldığı ceza dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından affedilen Şahin, terörle mücadeledeki yeni yapının başına getirileceğine nasıl inandı? Yaklaşık 10 yıldır görevden uzak olan Şahin, 30 yaşın altındaki güvenlik güçlerinden nasıl 300 kişilik bir liste çıkarabiliyor? Son operasyon İbrahim Şahin'in emrindeki suikast timine 'harekete geçin' emri vermesi üzerine yapıldı. Suikastların yerel seçimlerin hemen öncesinde gerçekleştirileceği anlaşıldı. Ergenekon, yerel seçimleri mi hedef almıştı?

29 Mart seçimlerine kadar öldürülmesi planlanan isimler arasında Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız ve Ermeni cemaat lideri Minas Durmaz Güler de bulunuyor. Örgüt bu eylemlerle neyi amaçladı?

Ergenekon terör örgütü, başka hangi isimlere suikast düzenleyecekti? Örgüt neden azınlıklar ve gayrimüslimleri hedef aldı?

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?