Ankara, Gazze'ye donanma göndermekten vazgeçirildi

Mavi Marmara saldırısına karşılık Gazze'ye savaş gemilerinin göndermeye hazırlanan hükümeti Obama ve BM ikna etmiş

Ankara, Gazze'ye donanma göndermekten vazgeçirildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan'ın Şili dönüşü MİT, Genelkurmay ve bakanlarıyla yaptığı toplantılarda Gazze'ye resmi bir yardım gemisi gönderilmesi ve Donanma'ya bağlı kuvverlerin de bu gemiye eşlik etmesi fikri tartışıldı ama resmi prosedür başlatılmadı.

Taraf'tan Melik Altınok imzalı habere göre Türkiye'nin İsrail'e sert adımlar atacağı bilgisi, ABD ve BM'de anında yankı buldu. Tel Aviv yönetimine karşı gerekli gösterileceği sözü verilince Ankara'nın donanma göndermekten vazgeçtiği belirtildi.

İsrail'in tutukladığı insani yardım gönüllülerinin serbest bırakılmasında Ankara'nın attığı radikal adımların etkili olduğu iddia edildi.

İddialara göre Ankara, bölgeye resmi bir yardım gemisi gönderme kararı aldı. Bu gemiye donanmaya ait kuvvetlerin de eşilik etmesi masaya yatırıldı. ABD, Genelkurmay ve MİT, Başbakan  Erdoğan'ı bu fikirden vazgeçirdiği de ileri sürüldü.

İDDİALAR İSRAİL BASININDA

Debka ve Jerusalem Post gibi İsrail istihbaratına yakın site ve gazetelerde Ankara'nın Gazze'ye savaş filosu göndereceği iddia edildi. Gazeteler, Ankara kaynaklı haberlerinde Erdoğan'ın  Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'la, Deniz Kuvvetleriş Komutanlığı'nın, yardım gemilerine eşlik etmesi seçeneğini konuştuğu ileri sürüldü.

Erdoğan'ın yurtdışı gezisi sonrası aldığı kararın BM ve ABD Başkanı Obama tarafından da engellendiğini yazdı.

İsrail'in yaptığı saldırılar sonrası Ankara'da sabahı, Başbakan vekili Arınç, Genelkurmay Başkanı Başbuğ, Gemelkurmay Harekat Dairesi Balkanı Mehmet Eröz, ve Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı  Nusret Güner'in katılımıyla olağanüstü toplantı yapılmıştı.

Salı günü ise yurda dönen Erdoğan ise Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay İkinci Başkanı Aslan Güner'le mini zirve gerçekleştirilmişti. Dışişleri Sözcülüğü ise söz konusu iddiaları kabul etmedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2010, 14:28
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
qarib
qarib - 11 yıl Önce

http://azadliq.info/dunya/1097.html

banner39