banner39

Ankara giderek kayıp şehir oluyor

Büyük şirketlerin merkezlerini İstanbul'a taşıması sonucu, Ankara "kayıp şehir" haline gelmeye başladı.

Arşiv 22.04.2010, 04:14 22.04.2010, 04:14
Ankara giderek kayıp  şehir oluyor

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Başkanı Canip Karakuş, Anadolu’nun ve özellikle de Ankara’nın ekonomik kurumlarının yanı sıra beyinlerinin de İstanbul’a göçtüğünü, göç olgusunun her iki büyük kenti de felakete sürüklediğini ifade etti.

AGSD Başkanı Karakuş  yaptığı yazılı açıklamada, bankalar ve şirketlerin merkezlerini İstanbul’a taşıması sonucu, Ankara’nın "kayıp  şehir" haline gelmeye başladığını kaydetti. Ekonomik kurumların İstanbul’da kümeleşmesi nedeniyle, Anadolu’dan ve özellikle Ankara’dan bu kente çok hızlı bir göçün olduğunu belirterek, “Beyin göçünden İstanbul kazanıyor gibi görünüyorsa da, her geçen gün bu şehir, içinden çıkılmaz bir hal alıyor” dedi.

ANKARA’DA TEKNİK ELEMAN KALMAYACAK

Karakuş, önce bankaların sonra şirketlerin, şimdi de beyaz yakalıların İstanbul’a gittiğini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ankara’da yetişmiş insan gücünü işe alıyoruz, yetiştiriyoruz bir süre sonra İstanbul’a gideceğini söyleyerek işten ayrılıyor. Artık Ankara’da yetişmiş insan gücü bulmakta çok zorlanıyoruz. İşi olanda da işsiz olanda da bir İstanbul rüyasıdır gidiyor. İşten anlayan teknik eleman bulmak olanaksız hale geldi. Erken kalkan soluğu İstanbul’da alıyor. Bu göçün altından ne İstanbul, ne Ankara kalkabilir."

İstanbul’a taşınan kurumların sadece “ismiyle” değil, “cismiyle” göçtüğüne dikkat çeken Karakuş, genelde ekonomik göç olgusunun, özelde İstanbul’da kümeleşmenin bölgesel eşitsizliği körüklediğini kaydetti. İstanbul’da kümeleşmenin, Anadolu’ya “cüceleşme” olarak yansıdığına işaret eden Karakuş, “Bazı devlet kurumlarının eşitsizliği kamçılayan politikalar uygulama devam ediyorlar. Türkiye’nin başkentinden Avrupa’ya bir tek direk uçuş yapılamıyorsa bu işte bir yanlışlık var” dedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?