banner39

Ankara 'İkinci Önder Sav' vakasıyla çalkalanıyor

Sav'ın Vali ile hükümeti çekiştirip, Bolu'da kimlerin kendilerinden yana olduğunu araştırdığı konuşma Ankara'yı karıştırdı.

Arşiv 28.05.2008, 15:16 30.05.2008, 20:25
Ankara 'İkinci Önder Sav' vakasıyla çalkalanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Vakit Gazetesi tarafından yayınlanan CHP'li Önder Sav ve Devletin eski Bolu Valisi arasında geçen siyasi diyalog Ankara'da günün konusu oldu.

CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın Devletin Valisi ile yaptığı siyasi içerikli konuşmanın yayımlanması, CHP tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyip, hükümeti suçlarken, parti yönetimi de konuyu TBMM Genel Kuruluna taşımaya hazırlanıyor.

Önder Sav, gazetenin yayımladığı konuşmaları kabullenerek, "bu konuşmaları benden ve validen başkasının duyması imkansız beni mutlaka birileri dinliyor" demişti. Olayın duyulmasının ardından Genel Başkan Deniz Baykal'ın odası dahil CHP'deki tüm odalar aranmış, ancak dinleme cihazı bulunamamıştı.

DENİZ BAYKAL BAŞBAKANI HEDEF ALDI

CHP Genel Başkanı Baykal, basına yaptığı açıklamada Başbakan ve medyayı hedef alarak l''Ana muhalefet partisinin genel merkezinde, Genel Sekreter'in odası devletin güvenlik güçleri tarafından dinlendi ve derhal bir dinci gazeteye servis yapıldı'' dedi.

Baykal, "devletini güvenlik güçleri Önder Sav'ı dinliyor" iddiasında bulunarak "Ana muhalefet partisinin genel merkezinde, Genel Sekreter'in odası devletin güvenlik güçleri tarafından dinlendi ve derhal bir dinci gazeteye servis yapıldı. Cuma günkü görüşme, pazartesi günü gazete manşetinde yer aldı. Bir odada, iki kişi arasında yaşanan gelişme kelime kelime gazete manşetinde yansıtıldı" dedi.

BAYKAL, SAV'IN HAKARETLERİNİ ES GEÇTİ

Deniz Baykal, kamuoyunun günlerdir CHP'den ve Önder Sav'dan beklediği açıklamayı yapmadı.

Önder Sav'ın Hz. Muhammed'e hakaret içeren konuşmalarına değinmeyen Baykal'ın bu tavrı, "Sav'ın saygısızlığı böylece unutturulmaya çalışılıyor" yorumlarına neden oldu. 

DOĞAN MEDYA GRUBU 'FETHULLAÇILAR' DEDİ

Ankara'da CHP tarafından konuya böyle tepki verilirken, Doğan Medya grubu da, Önder Sav'ın Hz. Muhammed hakkında söylediği sözleri yayımlayan Cihan Haber Ajansını hedef aldı. Doğan grubunun iki büyük gazetesi, Cihan'ın basına açık toplantıda çektiği ve görüntülerini bütün abonelerine geçtiği haberi, dinleme diye sundu.

Elmadağ'da ''Hac ve Hz. Muhammed'' hakkında saygısız sözler sarfeden CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ı görüntüleyen Cihan Haber Ajansı telifli muhabiri Murat Kaya, çekimlerin gizli yapıldığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Deniz Baykal ve CHP'ye ise cevap Vakit Gazetesi'nden geldi.

KONUŞMALAR BİR CHP'LİDEN

Vakit gazetesinde haberi yapan Serdar Arseven, bugün ayrıca yazdığı bir haberde, konuşmaların kendisine CHP'li bir dostu tarafından gönderildiğini söyledi.

Arseven, ses kayıtlarının bir CHP'liden geldiğini belirterek, getiren kişiye teşekkür etti.

Ancak, Arseven'in bu iddiasından henüz haberi olmadığı anlaşılan CHP'lilerden bu yönde bir açıklama gelmedi.

İŞTE, ÖNDER SAV VE DEVLETİN ESKİ VALİSİ ARASINDA GEÇEN KONUŞMA

Sav: Bolu'daki siyasi atmosfer nasıl?

Vali: İşiniz çok da kolay değil. Ama zor diye teslim olmak da doğru değil.

Sav: Kararlı, dikkatli, siyasi iradeyi arkasına alan bir siyasi yapılaşmayı sağlayacak personel malzemesi var mı?

Vali: Çok az olsa da var. Ama, çok fazla olmadığını bilmek lazım.

Sav: Bolu'yu nasıl görüyorsunuz? Özellikle, siyasi açıdan… Neler yapılabilir?

Vali: Bolu'nun temelinde Cumhuriyet Halk Partisi var. Özellikle de Belediye seçimlerinde CHP'nin oyunun yükseldiğini görüyoruz. Bolu'da ciddi bir organizasyon olursa CHP adına bir toparlanma olur. Seçimi alabilecek duruma da gelebilir.

Vali: Basına da yansıdı. Başbakan Bolu'da gizlenerek ortaya çıktı. Benim hiç haberim yoktu

Sav: Görevdeydiniz?

Vali: Evet, evet. Koskoca Başbakan'dan haber yok. Bana da haber verilmiyor.

Sav: Bolu'da olabileceğini düşünüyor muydunuz?..

Vali: Basın mensupları ve bazı kişiler bana da sordu. 'Bolu da olduğuna dair bilgiler ulaşıyor, doğru mudur' diye.. Benim de şüphelerim vardı ama sonuçta haber verilmemişti, bilmiyordum.

Sav: Bir Başbakan Bolu'ya gidiyor ve Valiye haber verilmiyor. Duruma bak. Ne de olsa özel korumaları var.

Vali: Ertesi günü Doğan Haber Ajansı'ndan fotoğrafını çektiler. (...) Bize ondan sonra haber verildi. Tabiî ki Başbakan dinlenmeye gelebilir. Madem geliyor, bence aramalı. Ya da hiç gizlenme.

Sav: Makul olan ikincisi yani gizlenmemesi.

Vali: Yani sıradan birisinden bahsetmiyoruz, Başbakan bu...

Vali: Ondan önce de başka bir şey oldu. Bolu'daki cenaze söz konusu… Tarikat cenazesi. Nakşi Şeyhi'nin cenazesinden bahsediyorum. Hani şu gece yarısı Bakanlar Kurulu kararıyla evinin bahçesine gömülen tarikatçı. Sayın bakanın programı bildirildi bize. Yani cenaze törenine iştirak edeceğini biliyorduk.

Sav: Öyle mi? Nedir olay?

Vali: Bakan ve vekiller geldi. (Nakşi ve Kadiri Şeyhi Sürmeli Muhammed Muhittin Haki Hoca'nın oğlu Hacı Ahmet Palazoğlu'nun geçtiğimiz Ocak ayındaki cenazesine Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, SP Genel Başkanı Recai Kutan ve Bolu Milletvekilleri Metin Yılmaz, Yüksel Coşkunyürek, Fatih Metin de katılmıştı. Onu kastediyor!!) Benim de katılmam gerekiyor belki ama 'makam itibariyle böyle bir cenazeye katılmam' diye düşündüm. Devlet geleneğine belki uymam gerekiyor ancak böyle bir cenazeye katılmak bana yakışmaz diye karar verdim. Yani kısacası 'katılmayayım' dedim daha iyi. Bir vali olarak böyle bir ortamda bulunmayı kendime yakıştıramadım.

Sav: Bakanın katılması çok ilginç. Üstelik bir cemaat cenazesine...

Vali: Hem de tarikat lideri… Yani bu şartlarda görev yapıyoruz. Program bildiriliyor. Programda böyle bir cenaze düşünün!..

Sav: Böyle olmaması lazım tabii… Devletin kanunlarına, geleneklerine önem veren bir yönetici için tabii bunlar çok zor, iç karartıcı bir şey. Böyle bir duruma bir vali mahkum edilmemeli.

Sav: Acaba bunların yani İçişleri Bakanı'nın tarikat ya da Gülen'le bağlantısı var mı ki? Bu konuda bir şey biliyor musunuz?

Vali: Yani öyle olduğu söyleniyor. Ama net bir şey yok.

 

banner53
Yorumlar (2)
kübra 13 yıl önce
vah vah vah CHP!!!!!
Bu haberi okuyunca acayip güldüm Rabbim biliyor işini verir işte adamın belasını böylee....
Bence bundan ders alın aklınızın kesmediği yerlere boş boş konuşmayın..
yıldıray 13 yıl önce
valla ne deseler ne yapsalar nafile neyin ne oldugu ortada artık hiçkimseyi inandıramazlar öyle bi hal aldı ki durum yalancı çobana döndüler artık doğru söyleseler bile nasıl milleti söylediklerine inandıracaklar merak ediyorum ne denir ki allah şaşırıtyo işte böyle
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?